Ten składnik odmładza lepiej niż kwas hialuronowy. To HIT w dziedzinie beauty. Wypatruj go w kosmetykach

Ten składnik to hit w dziedzinie beauty. Odmładza i nawilża skórę bardziej niż kwas hialuronowy. Jest mało znany, wypatruj go w składzie swoich kosmetyków.

Zobacz również: Botki w tym kolorze to klasa sama w sobie!

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele kosmetyków z substancjami aktywnymi, których działanie jest szeroko chwalone i promowane. Istnieje jednak składnik, o którym mało się mówi, a ma on zbawienne działanie dla naszej skóry. Kupując kosmetyki, zwróć uwagę czy znajduje się on w ich składzie.

Wspaniały składnik, wykazujący zbawienne działanie dla naszej skóry

EktoinaEktoina Ivanova Tanja/ Shutterstock

Ektoina jest związkiem organicznym i ekstremolitem wytwarzanym przez liczne mikroorganizmy i rośliny, aby mogły przetrwać ekstremalne warunki. To dzięki tej substancji niektóre bakterie na pustyniach czy w kraterach mogą żyć w skrajnie wysokiej temperaturze, silnym nasłonecznieniu i wśród wielu toksyn. W 1985 roku w Egipcie zauważyli to naukowcy i niezwłocznie zaczęli badać, w jaki sposób ektoina może wpływać na ludzki organizm. Okazało się, że świetnie radzi sobie z łagodzeniem objawów alergicznych. Później odkryto, że wykazuje zbawienne działania, które można wykorzystać w przemyśle kosmetycznym.

Czym jest ektoina i jak wpływa na naszą skórę?

Ektoina należy do aminokwasów, które produkowane są przez mikroorganizmy (ekstremofile) w warunkach stresowych, takich jak: zasolenie, wysoka czy niska temperatura, niewielka zawartość wody w środowisku, czy promieniowanie UV. W tym przypadku gromadzi się ona we wnętrzu komórek, nawet w wysokich stężeniach, a jednocześnie nie zakłóca ich pracy. Co więcej, działa na nie ochronnie. 

Nasza skóra stanowi barierę pomiędzy organizmem a środowiskiem. Dlatego nieustannie jest narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Dotyczy to głównie warstwy rogowej naskórka, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia. Wiele czynników środowiskowych może działać destrukcyjnie na tę barierę i nasilać utratę wody ze skóry np. ekstremalne temperatury, suche powietrze, wiatr, promieniowanie słoneczne, czy z nadmierne korzystanie z detergentów podczas codziennej higieny

Zobacz również: Te lekkie kurtki będą hitem na wiosnę! 

Pielęgnacja twarzyPielęgnacja twarzy Fot. Shutterstock

Ektoina jest naturalnym składnikiem aktywnym, który posiada wiele zastosowań w kosmetykach

W literaturze można odnaleźć wiele przykładów potwierdzających jej przeciwstarzeniowe i nawilżające właściwości. Dodatkowo ektoina chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, stresem osmotycznym, temperaturowym, wysuszeniem, promieniowaniem UV oraz łagodzi stany zapalne.

Jako składnik kosmetyków wykazuje następujące działanie:

 • zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry,
 • głęboko i długotrwale nawilża skórę,
 • chroni komórki skóry przed wewnętrznymi i zewnętrznymi czynnikami szkodliwymi,
 • stabilizuje i poprawia barierę ochronną skóry,
 • koi i uspokaja podrażnioną skórę,
 • chroni skórę przed uszkodzeniem DNA,
 • stabilizuje błony komórkowe,
 • wspiera układ odpornościowy skóry,
 • łagodzi stany zapalne,
 • bierze udział w procesie regeneracji skóry oraz błon śluzowych,
 • wspomaga wygładzenie suchej skóry oraz łagodzi świąd,
 • poprawia elastyczność skóry.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: