Jak zacząć stosować retinol, by sobie nie zaszkodzić? Przestrzegaj tych 3 zasad, a efekty będą obłędne

Retinol na stałe zagościł w pielęgnacji wielu z nas. Nic dziwnego, gdyż potrafi zdziałać ze skórą prawdziwe cuda, o ile wiesz, jak z niego korzystać. Okazuje się, że aby uzyskać naprawdę spektakularne efekty, kluczowe są pierwsze tygodnie stosowania. Jak robić to dobrze?

Retinol to pochodna witaminy A, która dobroczynnie wpływa na cerę. Nie tylko hamuje procesy starzenia się, ale także wyrównuje kolor, rozjaśnia przebarwienia i regeneruje naskórek, również po zmianach potrądzikowych. Jak go używać, by uzyskać jak najlepsze efekty?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Karolina Malinowska o pielęgnacji. "Musiałabym wstać o 4:30, żeby to sobie wszystko wklepać w twarz"

Efekty uboczne stosowania retinolu. Jak się przed nimi chronić?

Mimo tak wielu korzystnych właściwości wiele osób rezygnuje ze stosowania retinolu. Wszystko z powodu efektów ubocznych, które mogą pojawiać się przez pierwsze tygodnie korzystania, gdy nie robimy tego prawidłowo. Należą do nich:

  • pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • łuszczenie się naskórka,
  • nadwrażliwość.

Okazuje się, że najczęstszym powodem ich występowania jest fakt, mało osób wie, jak zacząć swoją przygodę z retinolem. Na szczęście istnieją proste triki, które nie tylko zminimalizują nieprzyjemne odczucia, ale w wielu przypadkach sprawią, że te w ogóle nie wystąpią. O czym należy pamiętać?

Trzy kroki do spektakularnych efektów. Nie popełniaj tych błędów, a retinol zdziała cuda na twojej twarzy

  1. Kupując retinol, zacznij od kosmetyków z jego niewielkim stężeniem. Dzięki temu możesz stopniowo przyzwyczajać swoją buzię do jego stosowania. Najlepiej by nie przekraczało ono 0,1-0,3 proc. Możesz także korzystać z produktów, w których retinol jest tylko dodatkiem, a reszta składników sprawi, że dobrze na niego zareagujesz.
  2. Zarówno na początku swojej drogi, jak i na zaawansowanym etapie, nakładaj go niewiele. - Less is more — tłumaczy dermatolożka, Sam Ellis, cytowana przez elle.pl. Specjalistka radzi, by jednorazowo korzystać z porcji, która wielkością zakrywa połowę opuszka palca.
  3. Retinol należy nakładać na odpowiednio przygotowaną buzię. - Odczekaj 15-30 minut po umyciu twarzy, zanim nałożysz kosmetyk z retinolem — radzi specjalistka. Pomiędzy kuracjami pamiętaj, by porządnie ją nawilżać. Używaj produktów delikatnych, łagodzących, regenerujących i silnie nawilżających. Pomiędzy zabiegami stosuj odpowiednie, kilkudniowe przerwy. Gdy zaczynasz, powinny być dłuższe, by cera miała szansę się zregenerować i przyzwyczaić. Nie zapomnij o regularności!
 
Więcej o: