6000 zł. Tyle kosztuje teraz "skromny pogrzeb" w Polsce. Ceny na cmentarzach poszły w górę

Inflacja nie odpuszcza. Rosną ceny energii, podstawowych produktów czy biletów w komunikacji miejskiej i kolei. Podwyżki nie ominęły też polskich cmentarzy komunalnych. W wielu nekropoliach koszty ceremonii i wykupienia miejsca znacznie przewyższają wysokość zasiłku pogrzebowego.

Wraz z początkiem 2023 roku na wielu polskich cmentarzach wzrosły ceny usług. Powodem są przede wszystkim drastyczne podwyżki cen gazu i energii elektrycznej.

Zobacz wideo Czy Polacy zauważają inflację? "To nie ma o co pytać"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podwyżki cen za usługi pogrzebowe na cmentarzu w Częstochowie. Koszty rosną

– Staraliśmy się tak kalkulować, aby nie były to drastyczne wzrosty. Na przykład koszt kremacji wzrósł z 800 do 950 zł – powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Jarosław Wydmuch, dyrektor Cmentarza Komunalnego w Częstochowie. Jak podaje Wyborcza, ceny gazu dla częstochowskiej nekropolii wzrosły o 600 proc. – Nie znaleźliśmy się na liście instytucji chronionych jak szkoły czy placówki służby zdrowia. Wyliczyłem, że z 5 mln rocznego przychodu z naszych usług 1,5 mln pochłoną rachunki za gaz. – zauważył Jarosław Wydmuch. – Jeszcze dwa lata temu byliśmy w stanie oddać z zasiłku pogrzebowego 200-300 zł. Dziś to niemożliwe, koszt skromnego pogrzebu w Częstochowie to średnio 5,5-6 tys. zł – dodał. Jak wygląda aktualny cennik na Cmentarzu Komunalnym w Częstochowie? Oto przykładowe koszty:

  • wykopanie grobu, zasypanie grobu, usypanie mogiły: pojedynczy jednopoziomowy 450 zł, dwupoziomowy 700 zł,
  • pochowanie urny w grobie ziemnym: 250 zł
  • dodatkowa za wykopanie grobu w okresie zimowym: 150 zł
  • umieszczenie trumny w grobie: dziecka (do lat 6) 120 zł, osoby powyżej 6 lat 250 zł
  • usługa kremacji zwłok: osoby powyżej 6 lat 990 zł, dziecka do 6 lat 500 zł,
  • otwarcie i zamknięcie grobu murowanego lub ziemnego z nagrobkiem: 500 zł.

Ceny usług pogrzebowych mocno w górę. Podwyżki nawet o ponad 15 proc.

Inflacja dotknęła nekropolie w całym kraju. Koszty wzrastają nie tylko w Częstochowie. Wyższe ceny od stycznia 2023 roku obowiązują również na cmentarzach w Gdyni czy Sopocie. Na sopockiej nekropolii za wykopanie i zasypanie zwykłej mogiły trzeba zapłacić 520 zł. Na cmentarzu komunalnym w Gdyni wykopanie i zasypanie grobu jednopoziomowego to z kolei koszt 500 zł. Wzrosły też koszty wykupienia miejsca na gdyńskim cmentarzu. Grób ziemny pojedynczy kosztuje już 1050 zł, podwójny - 2050 zł. Ceny, w zależności od usługi, wzrosły o 50 zł do nawet 300 zł. W Lublinie koszty usług pogrzebowych na cmentarzach komunalnych wzrosły z kolei o ponad 15 procent. Wykupienie miejsca czy wykopanie grobu to jednak część opłat, jakie należy ponieść. W grę wchodzą też koszty kamieniarza, domu pogrzebowego, chłodni, konduktu, transportu i przygotowania zwłok czy nekrologów.

Zasiłek pogrzebowy 2023. Ile wynosi?

Wysokość zasiłku pogrzebowego przyznawanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 2011 roku wynosi niezmiennie 4000 zł. Pojawiają się pomysły, by podwyższyć wysokość zasiłku pogrzebowego lub zwiększyć go dla osób o trudnej sytuacji materialnej. Z interpelacją w tej sprawie wystąpił w 2021 roku poseł Krzysztof Piątkowski.

Istnienie zasiłku pogrzebowego nie wynika z realizacji obowiązku konstytucyjnego, ale jest wyrazem swobody ustawodawcy kształtowania systemu zabezpieczenia społecznego. Zasiłek pogrzebowy stanowi więc jedynie akcesoryjny element prawa do zabezpieczenia społecznego

– czytamy w odpowiedzi.

Więcej o: