Zwykle wylewasz, tym razem podlej nią tuje. Wiosną urosną bujne i zielone

W wielu ogrodach tuje służą za naturalną zieloną barierę. Jak zadbać o krzewy zimą? Przede wszystkim musisz pamiętać o właściwym nawożeniu roślin. Skorzystaj z tych sprawdzonych sposobów, a drzewka pięknie zakwitną na wiosnę. Poznaj najlepsze triki na zdrowe i zielone krzewy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ostatnie kilka zim było dość wymagające dla tui. Wielu osobom może się wydawać, że wyższe temperatury, których doświadczyliśmy w ostatnich latach w tym okresie, mogą być korzystne dla roślin. Niestety, w rzeczywistości brak zalegającego przez dłuższy czas śniegu może zaszkodzić drzewkom. Jeśli chcesz odpowiednio o nie zadbać, skorzystaj z tych trików.

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Jak odpowiednio zadbać o tuje? Nawoź je razem z nadejściem odwilży

Gdy tylko zauważysz, że temperatura na zewnątrz się podnosi, zabierz się za pielęgnacje tui. W ten sposób uchronisz je przed fizjologiczną suszą. W tym okresie pamiętaj także o częstszym podlewaniu roślin. Uważaj jednak, aby ich nie przelać - zbyt wilgotne podłoże może przyczynić się do gnicia drzewek. Nawożąc tuje zimą, unikaj produktów bogatych w azot. Ten składnik odżywczy przyspiesza i stymuluje wzrost krzewów. Podając go roślinom, zwyczajnie im zaszkodzisz. Na szczęście istnieją dwa domowe nawozy, które idealnie sprawdzą się w najchłodniejszych miesiącach roku.

Czym nawozić tuje? Użyj fusów i wody po warzywach

Jednym z najlepszych domowych nawozów do tui jest woda po warzywach. Zwykle po ugotowaniu jarzyn od razu ją wylewamy. To duży błąd. W trakcie obróbki jedzenia płyn nabiera wielu składników odżywczych, które można wykorzystać przy pielęgnacji roślin. Wystarczy, że poczekasz, aż wywar ostygnie, po czym rozcieńczysz go wodą. Tak przygotowany środek rozlewaj bezpośrednio na ziemię, w której zasadzone są drzewka. 

Kolejnym użytecznym produktem są fusy po kawie. Zawierają bowiem duże ilości potasu i magnezu - elementy niezbędne do ochrony roślin w najzimniejszych okresach. Co więcej, pogłębiają również kolor igieł drzewek.  Po prostu zbierz resztki po kilku kawach i zalej je wrzątkiem. Poczekaj, aż mikstura ostygnie, po czym rozcieńcz ją wodą. Wywar rozlej bezpośrednio pod tujami. Dla wzmocnienia efektu możesz także zakopać kilka łyżek fusów w ziemi otaczającej krzewy. Pamiętaj jednak, aby dobrze przykryć je gruntem.

W obu przypadkach należy pamiętać o jednej zasadzie. Użyte składniki nie mogą być w żaden sposób doprawiane. Posolona woda, czy fusy po słodzonej kawie z mlekiem bardziej zaszkodzą drzewkom, niż im pomogą.

Więcej o: