Wymieszaj z wodą i przetrzyj szafki. Mole będą omijać kuchnię z daleka

Mole spożywcze to uciążliwy problem, którego trudno pozbyć się na stałe. Istnieje wiele specyfików na te owady, jednak nie zawsze okazują się one skuteczne. Aby skutecznie zwalczyć mole, wypróbuj sprawdzony domowy sposób.

Mole spożywcze żywią się suchymi produktami jak makarony, mąka, cukier, ziarna czy ryż. Szybko się rozmnażają, przez co trudno z nimi walczyć, a ich larwy mogą objąć niemal każdy produkt znajdujący się w szafce. Podpowiadamy, w jaki sposób się ich pozbyć sprawdzonym domowym sposobem.

Zobacz wideo Czosnkowe supełki

Skąd się biorą mole w domu? Najczęściej przynosimy je ze sklepu

To brązowo-szare owady, które wyglądem przypominają ćmy. Interesują je sypkie produkty. Składają w nich jaja, a ich larwy wylęgają się już po ośmiu dniach. Mają postać gąsienicy. Samice mogą złożyć nawet 170 jaj. Mole są w stanie dotrzeć do pokarmu, przegryzając folię. Ich obecność możemy zauważyć po charakterystycznej pajęczynie w pudełkach z żywnością. W jaki sposób dostają się do naszej kuchni?

Najczęściej przynosimy je ze sklepu. Na półkach i w magazynach mają idealne warunki do rozwoju. Wystarczy, że wraz z zakupami przyniesiemy jeden zainfekowany larwami produkt, a szybko się rozmnożą. Mole mogą również wlecieć do naszego mieszkania przez okno lub kratkę wentylacyjną na przykład od sąsiada. Największą ich aktywność obserwuje się latem, gdy szukają miejsc do składania jaj.

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domowy sposób na mole. Wlej ten produkt do miski i pozostaw na kilka dni

Domowym sposobem na pozbycie się moli jest ocet. Ma on silną woń i charakterystyczny zapach, który odstrasza te owady i zniechęca do składania jaj. Jeśli w twojej szafce są mole, najpierw należy wyrzucić wszystkie produkty, w których są larwy. W innym wypadku mole powrócą lub wyjdą z opakowań, które pozostawiliśmy.

Wymieszaj wodę i ocet, a potem dokładnie umyj wszystkie półki – zwróć uwagę na zakamarki i rogi, bo właśnie tam najchętniej składają jaja. Do miseczki nalej gorącej wody i dodaj ocet. Nawet jeśli nie udało nam się wytępić i wyrzucić wszystkich osobników, dorosłe mole nie powrócą do szafki, gdzie pozostawimy miseczkę z octem. Skutecznie odstraszy je zapach. Warto zostawić pojemnik na kilka dni, aby mole na dobre się wyniosły.

Więcej o: