Tajemnica małej kieszonki w jeansach. Do czego tak naprawdę została stworzona?

Większość nosi w niej monety, ale wcale nie do tego miała służyć. Tę małą kieszonkę znajdziemy w niemal wszystkich modelach jeansów, zarówno męskich, jak i damskich. Choć o tych spodniach powiedziano i napisano wiele, okazuje się, że wciąż skrywają pewne sekrety.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Sandra Kubicka ocenia swoje stylizacje. "Jestem kameleonem", "Trochę jak Morticia Addams"

Większość z nas ma zapewne w swojej szafie chociaż jedną parę dżinsów. O uniwersalności i praktyczności tych spodni nie trzeba nikomu mówić - pasują do wszystkiego, nie wychodzą z mody i zawsze sprawdzają się w dni, kiedy "nie ma się w co ubrać". Choć nosimy je od lat, jeden z elementów pozostaje dla wielu tajemnicą. Niektórzy noszą tam drobne, inni przedmioty takie, jak zapalniczka czy gumka do włosów. Jednak do czego tak naprawdę miała służyć mała kieszonka w jeansach?

Nosisz takie majtki prawie codziennie? Eksperci wyjaśniają, dlaczego to źle (zdjęcie ilustracyjne)Większość myśli, że do ozdoby. Po co tak naprawdę jest kokardka z przodu majtek?

Sekret jeansów. Większość nosi w niej monety, ale wcale nie do tego została stworzona

Pierwsze jeansy z charakterystyczną małą kieszonką zaprojektowane zostały w XIX wieku w USA przez Levi Strauss'a - założyciela kultowej już firmy Levi Strauss & Co. Na początku, ze względu na swoją wytrzymałość oraz funkcjonalność, przeznaczone były przede wszystkim górnikom, pasterzom, kowbojom oraz farmerom jako ubranie robocze. Na przestrzeni lat wiele się jednak zmieniło. 

Jeśli chodzi o małą kieszonkę znajdującą się przy dużej, przedniej kieszeni, jej oryginalna nazwa to "watch pocket" i jaka sama nazwa wskazuje, pierwotnie służyła do noszenia w niej kieszonkowego zegarka na łańcuszku, gdyż tarcza zegarka idealnie się tam mieściła.

szuflada na dole kuchenkiDo czego służy szuflada pod piekarnikiem? Większość osób o tym nie wie

Uwagę zwracają także małe metalowe guziczki znajdujące się przy wykończeniu kieszeni. Są to nity, które pojawiły się nieco później, gdy okazało się, że rogi w kieszeniach jeansów noszonych przez robotników, szybko się przecierają. Wówczas twórcy kultowych spodni postanowili doszyć nity, by wzmocnić materiał. Dzięki temu kieszenie stały się bardziej wytrzymałe. 

Więcej o: