Ulgi dla seniorów 2023. Ci emeryci mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Podpowiadamy jak

Rosnące ceny i koszty życia nie omijają seniorów. Emeryci i renciści często muszą liczyć każdy grosz. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że przysługują im zniżki i ulgi dla seniorów. Z jakich mogą skorzystać w 2023 roku?

Co roku emeryci mogą skorzystać z przysługujących im rozmaitych zniżek i ulg. Wiele z nich pozwoli zaoszczędzić, co w dobie podwyżek może być sporą korzyścią. Jakie ulgi dla seniorów obowiązują w 2023 roku?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 13. i 14 emerytura powinna zostać utrzymana? Pytamy posłankę Hennig-Kloskę

Ulgi dla seniorów 2023. Darmowe leki i zniżki dla emerytów

Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, mogą skorzystać z darmowych leków na choroby wieku podeszłego. Przysługuje to emerytom i rencistom, których obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. Konieczne jest jednak posiadanie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Pełen wykaz bezpłatnych lekarstw dostępny jest na stronie projektu 75+.

Seniorzy posiadający legitymację emeryta mają prawo do skorzystania z wielu zniżek i ulg. Większość z nich jest regulowana przez władze lokalne i samorządy. Dotyczy to zarówno zniżek na komunikację miejską, jak i tańszych biletów do kin, teatrów, ulg na rehabilitację, a nawet zniżki na niektóre leki. Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta wydawane są przez ZUS jedynie w formie elektronicznej. By otrzymać klasyczną wersję w formie plastikowej karty, konieczne będzie złożenie wniosku.

Stanisław SzwedBędzie 14. emerytura 2023. Wiceminister ujawnia szczegóły wypłat

PIT-0. Ulga dla seniora 2023

Pracujący seniorzy, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny i postanowili czasowo zrezygnować z pobierania świadczenia, mogą być zwolnieni z PIT do kwoty 85 528 zł. Dotyczy to zarówno emerytur wypłacanych przez ZUS, jak i świadczeń z KRUS, mundurowego systemu ubezpieczeń czy uposażenia sędziego w stanie spoczynku. By skorzystać z ulgi dla seniora, emeryt musi pracować na etacie (umowa o pracę, ale też stosunek służbowy), być zatrudnionym na umowie zlecenie lub prowadzić własną działalność (pod warunkiem że nie rozlicza się kartą podatkową) lub pobierać zasiłek macierzyński.

Waloryzacja emerytury 2023. Ile procent wyniesie?Zniżki dla emerytów po 60. roku życia. Seniorzy mają szansę zaoszczędzić

Ulga na leki dla emerytów. Nie dla wszystkich

W ramach ulgi rehabilitacyjnej PIT do tej pory można było skorzystać z tzw. ulgi na leki. Seniorzy w rocznym zeznaniu podatkowym mogli odliczyć wydatki poniesione m.in. na zakup leków. Jednak z powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł również w 2023 roku wielu emerytów straci tę możliwość. Seniorzy otrzymujący emeryturę do 2,5 tys. zł miesięcznie są bowiem zwolnieni z podatku i nie mogą skorzystać z ulg podatkowych. Emeryci, których miesięczny dochód przekracza 2,5 tys. zł, mogą odliczyć w swojej deklaracji PIT wydatki poniesione na rehabilitację, zakup leków, czy urządzeń niezbędnych do utrzymania sprawności. \

Leki podlegają odliczeniom wydatków limitowanych, a samo odliczenie dotyczy różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Warunkiem skorzystania z ulgi na leki jest potwierdzone przez lekarza orzeczenie o niepełnosprawności oraz konieczności stałego stosowania danych leków.

Więcej o: