Na konta tych seniorów wpłynie nawet 700 zł. Jeśli się pospieszą, pieniądze przyjdą przed świętami

Niektórzy seniorzy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami wielkanocnymi. Jak podaje portal fakt.pl, czeka ich nadprogramowa wypłata, która może wynieść nawet 700 zł. Mowa o nadpłaconym podatku. Kto go otrzyma?

W nadchodzących miesiącach seniorzy mogą liczyć nie tylko na rekordową waloryzację, "trzynastkę" i obiecaną "czternastkę", ale także na jeden dodatkowy zastrzyk gotówki. Niestety, nie otrzymają go wszyscy, jednak szczęśliwcom Urząd Skarbowy odda nawet 700 zł.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Ci seniorzy mogą liczyć na dodatkowy przelew. Urząd skarbowy odda im nadpłacony podatek

Niektórzy seniorzy mogą liczyć na zwrot podatku. Wszystko z powodu zmian podatkowych, jakie zostały wprowadzone w zeszłym roku. Od stycznia do czerwca 2022 roku obowiązywała 17 proc. stawka PIT, a od lipca 2022 roku została obniżona do 12 proc. Seniorzy, którzy nadpłacali podatek przez pierwsze sześć miesięcy w roku, mogą liczyć na jego zwrot. Warunkiem jest otrzymywanie świadczenia miesięcznego wyższego niż 2500 zł brutto. Dlaczego? Gdyż od stycznia 2022 roku kwota wolna od podatku została podniesiona do 30 tys. zł rocznie.

Oznacza to, że seniorzy, którzy otrzymywali mniej niż 2500 zł brutto emerytury, go nie odprowadzali, więc urząd skarbowy nie ma czego im zwracać. Natomiast ci, którzy otrzymywali więcej, mogą liczyć na dodatkowy przelew.

Nawet 700 zł zwrotu dla seniorów. Pospiesz się, a przelew dostaniesz jeszcze przed świętami

Według szacunkowych wyliczeń portalu fakt.pl, osoby, które pobierały świadczenia w wysokości 2550 zł brutto każdego miesiąca i nie korzystały z żadnych ulg i odliczeń, mogą liczyć na zwrot w wysokości 18 zł. Co w przypadku wyższych emerytur?

  • 108 zł zwrotu przy świadczeniu 2850 zł brutto miesięcznie,
  • 210 zł zwrotu przy świadczeniu 3200 zł brutto miesięcznie,
  • 300 zł zwrotu przy świadczeniu 3500 zł brutto miesięcznie,
  • 408 zł zwrotu przy świadczeniu 3840 zł brutto miesięcznie
  • 600 zł zwrotu przy świadczeniu 4500 zł brutto miesięcznie,
  • 708 zł zwrotu przy świadczeniu 5000 zł brutto miesięcznie.

Oczywiście podane kwoty są szacunkowe i w ostatecznym rozliczeniu mogą się różnić. Jak zostaną przekazane pieniądze? Możliwości są dwie: przez listonosza lub przelewem. W drugim wypadku, w trakcie wypełniania PIT-u, należy wpisać na nim numer konta bankowego. Warto wiedzieć, że już w połowie lutego zostaną udostępnione wstępne deklaracje w ramach e-PIT. Po ich złożeniu urząd skarbowy ma 45 dni na zrobienie zwrotu. Jeśli się pospieszysz, możesz liczyć na przelew jeszcze przed świętami. W przypadku PIT-u wypełnianego tradycyjnie US ma na to 3 miesiące.

Więcej o: