W ostatnich sezonach zimy niekoniecznie były mroźne i śnieżne, zdarzały się im jednak kaprysy w postaci późnych opadów śniegu czy przymrozków. Co siejemy w lutym i marcu? Czy warto tak wcześnie zabierać się za ogrodnicze sprawy? Okazuje się, że już w tych miesiącach można zabrać się za namiastkę prac w ogrodzie, jaką będzie przygotowanie rozsad warzyw i kwiatów. Odpowiednio wcześnie przygotowane, będą mogły trafić do gruntu w cieplejszej porze.
Warto zadać sobie jednak pytanie: co siać w lutym do gruntu? Zdarza się, że zimowa pogoda i zmarznięta gleba uniemożliwią jakiekolwiek działania w tym zakresie. Bywa jednak i tak, że już pod koniec lutego aura sprzyja pierwszym pracom w ogrodzie. Oczywiście możliwe i bardzo prawdopodobne są jeszcze przymrozki, co należy brać pod uwagę. Które rośliny są odporne na takie warunki? Można tu wymienić choćby wczesne odmiany:
Warto pamiętać o tym, że pomimo zwiększonej tolerancji na chód wymienione warzywa mogą nie przetrwać radykalnych spadków temperatury. Dlatego dobrze jest przykryć je agrowłókniną. Pozwoli to na stworzenie korzystnego mikroklimatu i ochronę siewek przed czynnikami atmosferycznymi.
Co można siać w lutym? Gdy za oknem wciąż jeszcze pojawia się wiele symptomów zimy, warto zacząć od urozmaicenia własnego jadłospisu. Wiosnę mogą zwiastować w nim wyhodowane samodzielnie kiełki. Będą one pochodzić z wysiewu warzyw takich, jak:
Zobacz też: Kiszenie kapusty i ogórków - kiedy jest najlepszy moment na kiszenie warzyw?
Co się sieje w lutym? Odpowiednio wczesne wysianie niektórych roślin do pojemników nie powinno dziwić. W końcu istnieją takie gatunki warzyw, których wzrost jest stosunkowo powolny. Dlatego im wcześniej zaczniemy, tym większa jest szansa na powodzenie w sezonie. W szczególności chodzi tutaj choćby o:
Dodatkowo w lutym do doniczek i skrzynek możemy wysiać choćby:
O czym jeszcze warto pamiętać? Co siejemy w lutym? Kwiaty zdecydowanie nie kojarzą się z tym miesiącem, ale nawet w końcu zimy można rozpocząć ich wysiew do doniczek. Chodzi tutaj w szczególności o efektownie kwitnące rośliny jednoroczne. Zaliczają się do nich: werbena, lobelia, lwia paszcza, lewkonia i petunia.
Na co jeszcze możemy liczyć w tym miesiącu w ogrodzie? Co siejemy w lutym? Niezależnie od kaprysów pogody można liczyć na to, że lepsze warunki do wysiewu roślin napotka się w szklarni. Dzięki niej można postawić na zajęcie się takimi gatunkami roślin, jak choćby sałata lodowa, sałata rzymska, cykoria, cebula, rzodkiewka i szpinak. Oczywiście dysponując szklarnią, możemy też liczyć na wcześniejsze umieszczenie przygotowanych rozsad w gruncie.
Zobacz też: Czym podlewać pomidory, aby rosły bujne? Wykorzystaj te triki. Potrzebujesz jedynie pokrzywy i drożdży