Kiedy przejść na emeryturę? Termin ma znaczenie. Możesz zyskać nawet 400 zł więcej

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku? Okazuje się, że moment złożenia wniosku ma ogromne znaczenie. Wybierając odpowiedni, możesz zyskać nawet kilkaset złotych. Portal fakt.pl wyliczył, które miesiące są do tego najlepsze. Pierwszy termin mija już niebawem.

Szacuje się, że w tym roku nawet 300 tys. osób będzie miało prawo do przejścia na emeryturę. W którym momencie w roku najlepiej to zrobić? Okazuje się, że składając wniosek w odpowiednim miesiącu, możesz zyskać do 400 zł.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Morawiecki atakuje opozycję: Tusk Polakom kazał tyrać do 67. roku życia

Przełom stycznia i lutego. Czy to najlepszy moment na przejście na emeryturę w 2023 roku?

Jak podaje portal fakt.pl, pierwszym korzystnym terminem jest koniec stycznia lub przełom stycznia i lutego. Po złożeniu wniosku Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma miesiąc na jego rozpatrzenie. Gdy wszystko przebiegnie pomyślnie, a świadczenie zostanie przyznane, już od marca możesz liczyć na podwyżkę. Wszystko z powodu waloryzacji emerytur, która wyniesie nie mniej niż 14,8 proc. Osoby, które złożą wniosek w tym terminie, mogą liczyć także na "trzynastkę" w wysokości 1445 zł 48 gr netto. Dodatkowe pieniądze otrzyma każdy, kto na dzień 31 marca będzie miał prawo do emerytury. - Warto także pamiętać, że przechodząc na emeryturę w styczniu rozwiązanie umowy o pracę oraz wniosek można złożyć nawet pod koniec miesiąca, wówczas możliwym jest otrzymanie całego wynagrodzenia za styczeń, uzyskanie odprawy emerytalnej, a także prawo do całej emerytury za styczeń — poinformował dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z fakt.pl.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Marzec również się opłaca

Do 31 marca obowiązują aktualne tablice dalszego trwania życia, które służą do wyliczania świadczenia. Zebrane przez ZUS składki dzieli się przez prognozowane dalsze trwanie życia. Z powodu pandemii, według aktualnych tablic Polacy żyją krócej, co przekłada się na wyższe świadczenia. Jak podaje fakt, różnica może wynosić nawet kilkaset złotych. Na ten moment nie wiadomo, czy nowe tablice będą równie korzystne. 

Złóż wniosek w lipcu. Zyskasz nawet 400 zł więcej

W kolejnych miesiącach, czyli kwietniu, maju i czerwcu, lepiej powstrzymać się od składania wniosku. Dopiero w lipcu warto się nad tym zastanowić. To właśnie wtedy będzie miała miejsce roczna waloryzacja kapitału. - Roczny wskaźnik waloryzacji konta emerytalnego może sięgnąć 12 proc. - zdradził dr Kolek cytowany przez fakt.pl.  Aby odprowadzane składki nie traciły na wartości, raz w roku, w czerwcu, są podnoszone. Z wyliczeń portalu wynika, że osoby, które poczekają do lipca, mogą zyskać nawet 400 zł więcej oraz załapią się na "czternastkę", która zacznie być wypłacana pod koniec sierpnia.

Więcej o: