Twoja monstera żółknie? Powód może cię zaskoczyć. Zrób tę jedną rzecz, a problem zniknie przez noc

Monstera jest jedną z najbardziej popularnych roślin. Jest bowiem stosunkowo łatwa w uprawie. Za odpowiednie warunki do wzrostu odpłaca się zazwyczaj fenomenalnym wyglądem. Gdy nie otrzyma pielęgnacji, jakiej potrzebuje, alarmuje o nieprawidłowościach żółtymi liśćmi. Co zrobić, żeby roślina nie chorowała?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Żółknące liście monstery to jeden z problemów, z którym prędzej czy później każdy opiekun tej roślinki będzie musiał się zmierzyć. Jeśli liście twojej rośliny żółkną, działaj, póki nie jest za późno.

Jakie są najczęstsze przyczyny żółknięcia liści monstery?

Najczęściej żółknące liście oznaczają, że coś jest nie tak z podłożem, ale dopiero znalezienie konkretnego powodu żółknięcia pozwoli nam sprawnie naprawić problem. Jeśli twoja roślina była niedawno przesadzana, to bardzo prawdopodobne, że żółknący liść ma z tym coś wspólnego. Nie chodzi tutaj o stres związany z przesadzaniem (monstery pokazują swój stres po przesadzaniu smutnym oklapnięciem liści, które mija po kilku tygodniach). Żółknące liście po przesadzaniu najprawdopodobniej oznaczają, że coś jest nie tak — złe podłoże, złe nawodnienie, brak odpływu.

 

OFERTY AVANTI24.PL: Modne spódnice na 2023: rządzi skóra i plisy!

Przesadzając monsterę, zmieniasz jej podłoże. Musisz wtedy zadbać o zmienienie donicy na większą, użycia odpowiedniej ziemi. Różne podłoża w różny sposób rozkładają wilgoć, w różnym tempie schną. Nawet sama wielkość donicy będzie na to wpływać — podłoże w dużych donicach wysycha zdecydowanie wolniej niż w mniejszych.

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz
 

Podczas dbania o monsterę niezwykle ważna jest częstotliwość podlewania, dobrana do wielkości rośliny. Jeśli będziecie przesuszać, a później obficie nawadniać roślinę, możecie wywołać u niej stres, co przełoży się na złą kondycję jej liści. Monstera nie lubi zupełnie suchej ziemi, ale nie przepada też za zbyt częstym podlewaniem. Obserwujcie swoje rośliny i starajcie się znaleźć równowagę w ich podlewaniu.

Jak rozpoznać, czy to na pewno przelanie?

W przypadku przelania żółkną najpierw te dolne liście albo w przypadku małych roślin, te, które są najbardziej na zewnętrzne. Na tych samych liściach pojawiają się czarne albo brązowe plamy.  Wtedy najlepiej przesadzić roślinę do nowego podłoża — dobrym pomysłem będzie zadbanie, żeby było wysokiej jakości podłożem odpowiednio zbudowanym do twojej rośliny. 

Jak uratować monsterę, której żółkną liście?

  1. Najpierw usuń żółte liście i te z plamami. 
  2. Następnie delikatnie usuń stare, mokre podłoże.
  3. Nie rozplątuj, nie opłukuj korzeni rośliny. Im mniej naruszasz korzenie rośliny, tym lepiej. Zdrowe korzenie są kremowo-białe albo delikatnie żółte. 
  4. Czarne albo brązowe części korzeni najlepiej delikatnie usunąć.
  5. W kolejnym kroku umieść swoją monsterę w nowym podłożu i poczekaj. 

Po przesadzeniu roślinka może zwiotczeć. Daj jej jakiś czas na regenerację.

 

Zadbaj również o odpowiednie nasłonecznienie i temperaturę

Monstery nie przepadają za zimnem. Rośliny przestają rosnąć, kiedy temperatura otoczenia spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Pierwszym objawem tego zjawiska są żółte i opadające liście. Nie powinno się ich także wystawiać na ekstremalne ciepło. 

Monstery występują naturalnie w lasach tropikalnych. Dlatego rosną najlepiej, gdy znajdują się w słabo oświetlonym miejscu. Wystawienie liści monstery na bezpośrednie działanie promieni słonecznych sprawi, że będą poparzone.

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Więcej o: