Czy masz szlacheckie korzenie? Łatwo to sprawdzisz, czy błękitna krew płynie w twoich żyłach

Nie trzeba być arystokratą, aby mieć królewskie pochodzenie. Podczas poszukiwań w drzewie genealogicznym odkrycie szlacheckich korzeni może okazać się wyjątkowo ekscytujące. Jak się tego dowiedzieć? Badania przeprowadzisz wyjątkowo łatwo.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

To pytanie, które prawie każdy zadaje przynajmniej raz: Czy mam królewskie/szlacheckie pochodzenie? Aby znaleźć królewskie pochodzenie, powinieneś starać się powiększyć drzewo genealogiczne tak szeroko, jak to możliwe, aby uwzględnić jak najwięcej dzieci. Oznacza to, że musisz badać swoją rodzinę poza wąskimi granicami prostej linii. Nawet jeśli nie jesteś technicznie połączony z królewskim rodowodem, po drodze znajdziesz bogate źródło informacji o korzeniach swojej rodziny

Zobacz wideo Szalone lata 90-te powracają? T-raperzy znad Wisły pojawili się w klipie. Przypominamy ich telewizjną historię [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Genealogia w archiwach. Jak wygląda twoje drzewo genealogiczne?

Podstawą, jeśli chodzi o odnalezienie swoich korzeni, jest przede wszystkim poznanie historii naszych rodziców i dziadków. Warto więc znaleźć czas, aby przeprowadzić ze swoimi bliskimi taką rozmowę. Zastanówmy się również, jaką wiedzą już dysponujemy oraz o jakie informacje warto byłoby uzupełnić drzewo genealogiczne. Ponadto należy zainteresować się historią regionu, z którego pochodzi gałąź naszej rodziny. Ta wiedza pozwoli zorientować się, jakie wydarzenia miały miejsce na danym terenie oraz w jakim archiwum państwowym czy kościelnym znajdują się dokumenty dotyczące naszej rodziny. Bardzo prawdopodobne jest, że w wyniku np. działań wojennych w danym regionie wydarzyło się coś, co spowodowało, że interesujące nas dokumenty znajdują się w zupełnie innym miejscu, niż moglibyśmy z początku przypuszczać.

Jeśli interesuje cię odkrycie historii twojej rodziny oraz stworzenie drzewa genealogicznego to odpowiedź prawdopodobnie znajdziesz m.in. na MyHeritage. Strona internetowa pozwala poznać losy rodziny i dzielić się jej historią. 

Jak dowiedzieć się, czy posiadasz szlacheckie pochodzenie? Dobrze przeprowadź poszukiwania

Jest to rzeczywiście dość mało prawdopodobne, że nie masz królewskiego rodowodu. Z czego to wynika? Chodzi o to, że każde pokolenie, do którego się cofasz, sprawia, że liczba twoich przodków podwaja się. W takiej sytuacji, jeśli cofniesz się o 10 pokoleń, to jest to już ich aż 1024. Rodowody i drzewa genealogiczne szlachty i rodziny królewskiej były często bardzo skrupulatnie prowadzone i spisywane. Najlepszym sposobem na dowiedzenie się, czy posiadasz królewskie lub szlacheckie pochodzenie, jest przeprowadzenie dokładnych badań, polegających na:

  • Zbadaniu wszystkich nazwisk w swojej rodzinie.
  • Poszukaj zapisów wskazujących, gdzie mieszkali twoi przodkowie. Sprawdź znalezione rezydencje i zobacz, czy są związane z rodziną królewską.
  • Poszukaj członków swojej rodziny w zbiorach rekordów. Są one charakterystyczne dla szlachty i innych znaczących postaci historycznych.
  • Istnieje zasób, który pomoże co dowiedzieć się, czy jesteś potomkiem członka rodziny królewskiej. Dostęp do niego jest bezpłatny. Baza przodków szlacheckich znajduje się na stronie SzlachtaRP.pl.

Jeśli istnieje połączenie między tobą a członkiem rodziny królewskiej lub szlachty to, dzięki zastosowaniu tych sposobów o wiele łatwiej je znajdziesz.

Jeśli jesteś Europejczykiem prawdopodobnie jesteś spokrewniony z rodziną królewską

Badanie przeprowadzone w 2013 roku przez Petera Ralpha i Grahama Coopa dowiodło, że wszyscy Europejczycy pochodzą od tych samych ludzi. Niedawno Adam Rutherford autor książki "Krótka historia wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli. Opowieści zapisane w naszych genach" wykazał, że praktycznie wszyscy w Europie rzeczywiście wywodzą się z rodziny królewskiej. W szczególności od Karola Wielkiego, który rządził Europą Zachodnią od 768 do 814 roku.

Więcej o: