Kalendarz ogrodnika 2023. Zadbaj o ogród już w lutym, a odwdzięczy ci się obfitymi plonami

Choć zima jeszcze nie odpuszcza, początek lutego to odpowiedni moment na rozpoczęcie prac porządkowych w ogrodzie. Dzięki temu szybko i bez większych problemów przygotujesz go na nadchodzącą wiosnę. Jak wygląda kalendarz ogrodnika 2023 w lutym?

Nawet jeśli na zewnątrz panuje jeszcze mróz, a na ziemi leży śnieg, w lutym warto rozpocząć porządki w ogrodzie. Dzięki temu sprawisz, że wraz z sezonem twoje drzewka i krzewy zaczną przepięknie kwitnąć. Od czego zacząć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rośliny w doniczce - samo zdrowie

Zadania, które czekają cię w lutym. Zadbaj o swój ogród

Do najważniejszych zadań porządkowych w ogrodzie w lutym należą:

  • przycinanie drzewek oraz krzewów owocowych,
  • czyszczenie iglaków z martwych igieł,
  • opryski,
  • bielenie pni, czyli należy sprawdzić, czy śnieg oraz deszcz nie zmyły z nich wapna, a jeśli tak, należy powtórzyć czynność.

Kalendarz ogrodnika 2023 - drzewka i krzewy owocowe. Jak o nie zadbać w lutym?

Przycinanie drzewek i krzewów owocowych to konieczny zabieg, który należy przeprowadzić już w lutym. Dzięki niemu owoce, które się na nich pojawią, będą zdrowe, a plony zdecydowanie bardziej obfite. Pamiętaj, by zimą przycinać jedynie te, które kwitną latem i jesienią, np. maliny, agrest czy porzeczki. Dodatkowo usuń z nich wszystkie uszkodzone czy połamane gałęzie.

Jeśli chodzi o drzewa, to grusze, jabłonie, orzech włoski czy późno dojrzewającą śliwę przycinaj, gdy najzimniejszy okres minie. Należy robić to regularnie, acz umiarkowanie. Z kolei drzewa owocowe pestkowe takie jak czereśnie, wiśnie i wcześnie dojrzewające śliwy przycinamy dopiero latem, gdy owocowanie minie. W lutym skupiamy się przede wszystkim na drzewach starszych, gdyż czas na te młodsze nadejdzie dopiero na przełomie marca i kwietnia. Pamiętaj, by "rany" powstałe po cięciu zabezpieczyć maścią ogrodniczą, a z drzewek usunąć zaschnięte owoce. Jeśli z pni zmyło się wapno, nanieś je ponownie. W przypadku iglaków to odpowiedni moment na zabezpieczenie ich opryskiem przeciwko szkodnikom.

Kalendarz ogrodnika 2023 - ogród warzywny. Czas na posprzątanie i planowanie

Luty to najlepszy miesiąc na pierwsze prace w warzywniaku. Zacznij od uporządkowania go z wierzchu, zebrania liści, które służyły za ściółkę, i gałęzi. Następnie zaplanuj układ grządek i zdecyduj, jakie warzywa w nim zasadzisz w późniejszym okresie. To ważne, ponieważ wiele warzyw lepiej rośnie w towarzystwie innych. Możesz także przygotować szklarnię lub tunel. To dobry miesiąc na produkcję z rozsady wielu warzyw, m.in. pomidora, cebuli, kapusty czy papryki. 

Więcej o: