Wargę rozciągała przez 3 lata. Teraz ma w ustach dysk wielkości talerza

Niektóre tradycyjne zabiegi upiększające z całego świata budzą zdziwienie. Przykładem może być zwyczaj rozciągania warg przy pomocy specjalnych krążków. Pochodząca z Etiopii Ataye Eligidagne dzięki niemu trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.

Upiększające trendy z całego świata niejednokrotnie budzą zaskoczenie. Zdobienie ciał bliznami, powiększanie uszu czy warg to tylko niektóre przykłady tradycji wywodzących się z plemion afrykańskich. Właścicielką największego krążka zwyczajowo umieszczanych w wardze kobiet z plemion Mursi czy Suri, jest 29-letnia dziś Ataye Eligidagne.

Zobacz wideo Długoletnie rekordy w telewizji polskiej. "Telewizja miała twarz Ireny Dziedzic"

Więcej podobnych ciekawostek przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Największy krążek w ustach. Kobieta trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa

W 2014 roku australijscy filmowcy kręcący dokument w Etiopiii natrafili na 20-letnią wtedy Ataye Eligidagne. Kobieta, zgodnie z tradycją plemienia Mursi, zmodyfikowała swoje ciało poprzez rozciąganie warg. W jej ustach znajdował się krążek o średnicy 19,5 cm i obwodzie 59,5 cm. Eligidagne tym samym trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Poprzednia rekordzistka miała dysk o średnicy 15 cm. Ataye wargę rozciągała od 3 lat.

Fotografię kobiety wykonał pochodzący z Australii reżyser Abraham Joffe. – Myślę, że to kwestia dumy. Im większy krążek, tym większe robi wrażenie – przyznał w rozmowie z Daily Mail. – [Ataye - przyp. red.] powiedziała, że to wcale nie było bolesne i nie miała żadnych skutków ubocznych – dodał. Eligidagne to do dziś właścicielka największego zarejestrowanego krążka w wardze.

Gliniane krążki w wargach. To nie tylko sposób na przyciągnięcie płci przeciwnej

Tradycja umieszczania dysków w wardze sięga co najmniej 1896 roku, choć archeolodzy odnajdywali ślady wskazujące na to, że krążki stosowano nawet 6000 lat p.n.e. To jeden ze sposobów na przyciągnięcie płci przeciwnej. Wkraczającym w dorosłość dziewczętom (w wieku 15 lub 16 lat) z plemienia Mursi lub Surmą rozcina się wargę i umieszcza w niej gliniany bądź drewniany krążek. Od jego wielkości uzależniona jest atrakcyjność kobiety, ale ta ozdoba świadczy też o statusie ekonomicznym. Im większy krążek, tym więcej krów skłonny jest oddać w zamian mężczyzna pragnący ją poślubić. Kobiety same wykonują swoje krążki, których średnica waha się od około 8 cm do nawet 20 cm. Często robione są z gliny, a następnie barwione ochrą lub węglem drzewnym i wypalane na ogniu. Dla członków plemienia krążki są oznaką prawdziwego piękna, a celem kobiet jest uzyskanie jak największego dysku przed wyjściem za mąż.

Więcej o: