Czym wyczyścić dywan? Będzie wyglądał jak nowy, jeśli wykorzystasz szklankę produktu z kuchni

Dywany pięknie się prezentują, jednak szybko ulegają zabrudzeniom. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby, które pozwolą pozbyć się plam. Wystarczy zaledwie jedna szklanka produktu, który na co dzień wykorzystujesz w kuchni. Czym wyczyścić dywan?

Czyszczenie dywanu nie zawsze jest łatwym zadaniem. Na materiale szybko osiadają różne zabrudzenia i tworzą się trudne do usunięcia plamy. Sprzątanie bywa czasochłonne i męczące, a przy stosowaniu sklepowych specyfików może być też drogie. Na szczęście proste produkty z kuchni odmienią wygląd wykładziny i sprawią, że będzie czysta i odświeżona jak prosto ze sklepu. Oto co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Trzy skuteczne, domowe myki na czyszczenie różnych plam na dywanach

Czym wyczyścić dywan? Wykorzystaj ocet z kuchennej szafki

Skutecznym środkiem do czyszczenia dywanu jest ocet. Popularny kuchenny produkt świetnie likwiduje zabrudzenia takie jak plamy po kawie i herbacie. Dodatkowym plusem jest to, że przygotowanie odpowiedniej mieszanki i zaaplikowanie jej na dywan jest niezwykle łatwe.

  1. Wymieszaj wodę i ocet w proporcji 1:1 (najlepiej tak, by otrzymać około 1 szklankę specyfiku).
  2. Zwilż ściereczki gotowym środkiem i przetrzyj dywan.
  3. Delikatnie szoruj powierzchnię, a po kilku minutach przetrzyj ją gąbeczką zwilżoną wodą.

Niektórzy uważają zapach octu za nieprzyjemny, jednak można go zniwelować przy pomocy kilku kropel ulubionego olejku eterycznego. Wystarczy dodać je do octu i wody.

Jak i czym wyczyścić dywan na sucho? Wykorzystaj właściwości mąki ziemniaczanej

Dywan można też wyczyścić na sucho. Metoda jest bardzo łatwa, a przynosi świetne efekty — osusza i czyści miejsca zabrudzone tłuszczem. Warto jednak pamiętać, że sprawdzi się tylko na świeżych plamach, które nie zdążyły jeszcze zaschnąć. Jedyne czego potrzeba to mąka ziemniaczana z kuchni.

  1. Posyp zabrudzenia mąką ziemniaczaną i odczekaj 24 godziny.
  2. Odkurz dywan zwracając uwagę, by dokładnie pozbyć się resztek mąki.

Jeśli z dywanu dochodzą nieprzyjemne zapachy, sprawdzi się mąka ziemniaczana, która zadziała jak dezodorant — zlikwiduje aromaty i niewielkie zabrudzenia. Wystarczy posypać włókna, a po kilkudziesięciu minutach je odkurzyć.

Więcej o: