Jak często prać pościel? Problem, choć niewidoczny gołym okiem wpłynie na twoje zdrowie

Jak często należy prać pościel? Odpowiedź, na to pytanie zależy od pewnych czynników, lecz z pewnością nie powinniśmy odwlekać tej czynności. Zrób to dla swojego zdrowia oraz jakości snu i nie popełniaj tych popularnych błędów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdego tygodnia większość z nas spędza około 49 do 60 godzin, śpiąc w swoich łóżkach. To dużo czasu, aby odpocząć, którego nasze ciała potrzebuje do regeneracji. Jest to również wystarczająco dużo czasu, aby w pościeli i prześcieradłach zgromadził się brud, pot i inne zanieczyszczenia. Właściwa higiena jest ważna we wszystkich dziedzinach życia. Jeśli chodzi o pościel, jest to być może ważniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Jak często prać pościel? Właściwa higiena ma wpływ na jakość snu, ale również zdrowie

Bez regularnego czyszczenia brudne prześcieradła, pościel oraz poduszki mogą przyczyniać się do rozwoju alergii, powstawania wyprysków skórnych, astmy i nie tylko. Większość ludzi powinna prać pościel raz na dwa tygodnie. Ta częstotliwość może się zmienić, w zależności od tego, czy śpisz w swoim łóżku codziennie. Niektóre osoby powinny to robić raz w tygodniu, a nawet częściej. Jeśli masz zwierzęta, a zwłaszcza pozwalasz im spać w swoim łóżku, zaleca się wymianę okrycia łóżka nawet co 3-4 dni. Podobnie, jeśli cierpisz na choroby układu oddechowego.

Częstsze pranie prześcieradeł zalecane jest również w ciepłych miesiącach letnich. Na pościeli pojawia się wtedy o wiele więcej potu. Podobnie, jeśli masz sezonowe alergie wiosną lub latem, częstsze pranie prześcieradeł może pomóc złagodzić objawy.

Dlaczego pranie pościeli jest ważne? Jeżeli zapomnisz, naskórek będzie pożywką dla pajęczaków

Pranie pościeli i prześcieradła raz lub dwa razy w tygodniu dla niektórych może wydawać się przesadą, ale jest warte tego czasu. Okazuje się, że nawet po kilku dniach pościel może gromadzić znaczne ilości:

  • Brudu,
  • Martwych komórek skóry,
  • Potu,
  • Roztocza, w tym ich odchodów.

Podczas gdy większość z nas może do pewnego stopnia pogodzić się ze spaniem we własnym brudzie i pocie, to ta ostatnia kwestia dotyczy wielu z nas najbardziej. Roztocza to mikroskopijne stworzenia, które są bardzo powszechne w większości gospodarstw domowych. Nie gryzą, ale mogą powodować wysypki i podrażnienia skóry, a u wielu osób mogą nasilać objawy alergii. Roztocza, mogą rozmnażać się w szybkim tempie, żywiąc się jedynie martwym naskórkiem. W dowolnym momencie w materacu i pościeli mogą znajdować się ich dziesiątki, a nawet setki tysięcy.

Co ile wymieniać materac? Pamiętaj również o jego czyszczeniu

Powinieneś również pamiętać o czyszczeniu materaca mniej więcej raz na 6 miesięcy. Ta czynność wydłużyć jego żywotność i trwałość, jednocześnie poprawiając jakość snu i zdrowie. Ważne jest również, aby wymieniać materac co około 6-8 lat, aby zapewnić sobie najlepszy możliwy sen.

Więcej o: