W 2021 to krótkie imię żeńskie otrzymało tylko 36 dzieci. Kiedyś cieszyło się ogromną popularnością

Imię Beata ma wiele znaczeń. Niektórzy uważają, że kryją się za nim cechy charakteru takie jak życzliwość, ciekawość świata czy wrażliwość. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Imię, choć niegdyś popularne, dziś powoli zanika. W 2021 r. otrzymało je zaledwie 36 dziewczynek.

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy. To jedna z pierwszych decyzji, która zaważy na dalszym życiu pociechy — wszak będzie je nosić przez całe życie. Niektórzy wierzą, że pod konkretnymi imionami kryją się różne cechy charakteru. Te nazwy, na które obecnie decyduje się wiele rodziców są zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. Wśród żeńskich imion rekordy popularności bije Zofia i Hanna, ale również i Oliwia czy Lena. Do grupy niegdyś powszechnych, a dziś zanikających można zaliczyć Beatę. Imię nosi między innymi Beata Kozidrak, Beata Tyszkiewicz czy Beata Tadla.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Niegdyś imię Beata nosiło wiele Polek. Jakie ma znaczenie?

"Beata" wywodzi się z łaciny. Oznacza "błogosławiona", "przynosząca szczęście", "walcząca" i "szczęśliwa". Kobiety o tym imieniu obchodzą imieniny 8 marca, 29 czerwca, 29 sierpnia i 6 września.

Niektórzy uważają, że pod imieniem Beata kryje się ambicja, upartość i odwaga. To kobiety, które mają wiedzieć, czego chcą. Cechuje je ogromna ilość energii, którą chętnie wykorzystują na podróże. Bywają ciekawe świata i lubią wyróżniać się w tłumie. Choć zazwyczaj źle znoszą porażki, dobrze radzą sobie w roli organizatorek i tworzą trwałe przyjacielskie relacje, które mają szansę przetrwać lata. Często nie mają problemu w poznawaniu nowych osób i niesieniu pomocy potrzebującym. Mogą być szczególnie wrażliwe na losy czworonożnych przyjaciół.

"Beata" traci na popularności. Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Z informacji ze strony Gov.pl wynika, że w całym 2021 r. imię Beata nadano zaledwie 36 dziewczynkom, a w pierwszym półroczu 2022 r. - tylko 15. To ogromny spadek w porównaniu do 2000 r., gdy otrzymało je 534 dziewczynki czy 2010, kiedy liczba wyniosła 127.

Analizując podane wskaźniki, można dojść do wniosku, że jeśli za jakiś czas trend ponownie nie ulegnie zmianie, imię Beata praktycznie zniknie.

Więcej o: