Przed spłukaniem toalety zastosuj jeden trik. Zaoszczędzisz nawet 30% wody i zmniejszysz rachunki

Coraz poważniej podchodzimy do kwestii oszczędności zarówno ze względów gospodarczych, jak i ekologicznych. Tak samo jest w przypadku wody. Zmniejszając jej użycie, nie tylko zaoszczędzimy, ale także zadbamy o środowisko. Co warto zrobić?

W dobie inflacji i coraz wyższych kosztów życia szukamy oszczędności. W przypadku wody zależy nam nie tylko na niższych rachunkach, ale także względach ekologicznych. Czy wiesz, że korzystając z toalety, zużywasz jej nawet 9 litrów jednorazowo? Podpowiadamy, jak zmniejszyć tę ilość.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z toalety? To proste, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach

Zużywasz nawet 9 litrów wody przy każdorazowym korzystaniu z ubikacji. Jak to zmienić?

Oszczędzanie połączone z mniejszym zużyciem wody warto zacząć od małych kroków. Pierwszym z nich niech będzie ten, którego niemalże nie odczujesz. Mowa o ubikacji, w której jednorazowo spuszczasz nawet do 9 litrów. Jeśli dodasz do tego kilka wizyt dziennie oraz innych domowników, wyjdzie naprawdę zatrważająca suma. Co istotne, rzadko potrzebujesz aż takiej ilości. Jak więc ją zmniejszyć?

Sprytny trik na zmniejszenie ilości zużywanej wody w toalecie. Zajmuje 5 minut

Wystarczy pięć minut, by w prosty sposób zmniejszyć ilość zużywanej w toalecie wody. W tym celu zdejmij osłonę spłuczki, a w jej wnętrzu znajdź pływak. Teraz wystarczy, że go uregulujesz. Przekręć tarczę bądź pokrętło w lewo, by nieco opadła, a do środka zacznie wpływać mniej wody. Spróbuj kilka razy, tak, by ilość była odpowiednia do twoich potrzeb. Zazwyczaj jest to ok. 30 proc. mniej, niż było początkowo. Przekręcając w prawo, uzyskasz sytuację odwrotną. Gdy już dopasujesz odpowiednio pokrętło w pływaku, załóż z powrotem pokrywę. Dokładną instrukcję znajdziesz na filmie poniżej.

 

Jak oszczędzać wodę? Zacznij od drobnych zmian

Wodę możesz oszczędzać na wiele sposobów. Warto robić to metodą małych kroczków. Codziennie wykonujesz wiele czynności, przy których automatycznie odkręcasz kurki, zupełnie się nad tym nie zastanawiając. W trakcie codziennego ogarniania się przy umywalce, mycia zębów czy golenia, zawsze zakręcaj wodę, by nie leciała bezsensownie, gdy z niej nie korzystasz. Dbaj o to, by cieknące urządzenia zawsze były szybko naprawiane. Zainwestuj w zmywarkę. Możliwości, które znacznie nie wpłyną na nasze codzienne życie, jest naprawdę sporo.

Więcej o: