Co to jest zachowek po rodzicach i kto może go otrzymać? Okazuje się, że nie tylko dzieci

Zachowek ma na celu zabezpieczyć materialnie najbliższą rodzinę zmarłego, gdy ten nie uwzględnił ich w testamencie. Nie należy się jednak każdemu. Co zrobić, aby go otrzymać, i kto może na niego liczyć?

Zachowek to materialne zabezpieczenie najbliższej rodziny spadkodawcy, gdy ten pominął ich w testamencie lub w darowiznach, które przekazał przed śmiercią. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy pominął w nim całą rodzinę lub jej część, jak i gdy jeszcze przed śmiercią przekazał komuś wartościowe przedmioty lub nieruchomości jako darowiznę. Kto może go otrzymać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dziecko dziedziczy długi i co dalej? Adwokat: Jest prawnie chronione

Zachowek po rodzicach. Komu przysługuje i jak się o niego ubiegać?

Zachowek mogą go otrzymać rodzice oraz małżonek, a także potomkowie zmarłego: dzieci, wnuki, prawnuki, praprawnuki i tak dalej, czyli tzw. zstępni. Jak możemy przeczytać w art. 991 par. 2. Prawa spadkowego:

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

O zachowek można wystąpić jedynie po śmierci spadkodawcy. W przypadku, gdy najbliższa rodzina zmarłego została pominięta w spadku, mogą oni złożyć w sądzie stosowny pozew. Należy dołączyć do niego uzasadnienie oraz wartość spadku wraz z obliczeniem przysługującego zachowku. Jak możemy przeczytać na biznes.interia.pl osoby, które otrzymają zachowek, są zwolnione z podatku od otrzymanego spadku, muszą jednak zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym.

Zgodnie z art. 991 par. 2 Prawa spadkowego, najbliższej rodzinie należą się 2/3 wartości udziału spadkowego, jeśli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy, albo jeżeli zstępny uprawniony (czyli dzieci, wnuki, prawnuki) są małoletnie. W innych przypadkach jest to połowa udziału.

Komu nie przysługuje zachowek? Nie tylko wydziedziczeni nie mogą na niego liczyć

Z zachowkiem mamy do czynienia, gdy w testamencie nie został uwzględniony spadkobierca, bo np.zmarły postanowił przekazać spadek danej osobie bądź instytucji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie w każdej sytuacji się on należy. Roszczenia o niego nie będą mieli wnieść potomkowie w przypadku, gdy:

  • zrzekli się dziedziczenia,
  • zostali wydziedziczeni przez spadkodawcę,
  • odrzucili spadek,
  • zostali uznani za niegodne dziedziczenia,
  • są dalszą rodziną, np. synowa czy teść.

Należy pamiętać, że zachowek po śmierci ojca i zachowek po śmierci matki nie został rozdzielony.

Więcej o: