Na co najczęściej chorowali Polacy w 2022? Jest raport ZUS. 55,5 proc. zwolnień wystawiono kobietom

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował dane o zeszłorocznych zwolnieniach chorobowych. Według nich w 2022 roku zarejestrowano 27 milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Jakie choroby pojawiały się najczęściej?

Wraz z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi Zakład Ubezpieczeń Społecznych może w prosty sposób na bieżąco monitorować, ile osób przebywa na chorobowym oraz z jakiego powodu. - Dzięki temu rozwiązaniu dzień po dniu możemy badać strukturę absencji i przyczyny chorób oraz wydatki na świadczenia. Z danych gromadzonych w ZUS korzystają inne instytucje. W ten sposób e-ZLA pomaga budować przyszłe polityki zdrowotne, w tym profilaktykę zdrowotną — przyznała prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS, cytowana przez tvn24.pl. Niedawno opublikowano raport z danymi za 2022 rok. Na co chorowali Polacy?

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na co najczęściej chorowali Polacy? Ponad połowę zaświadczeń wystawiono dla kobiet

W raporcie możemy przeczytać, że liczba absencji w zeszłym roku wyniosła 288,8 miliona dni oraz wystawiono 27 milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Jakie były najczęstsze przyczyny?

  • 16,4 proc. (39,1 mln dni) — choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej,
  • 15,7 proc. (37,5 mln dni) — ciąża, poród i połóg,
  • 14,2 proc. (34 mln dni) — choroby układu oddechowego,
  • 13,3 proc. (31,7 mln dni) — urazy, zatrucia i inne określone skutki działania czynników zewnętrznych,
  • 10 proc. (23,8 milionów dni) — zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

- W całym 2022 roku liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 21,8 miliona, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń 239,0 mln. Przeciętna długość zaświadczenia to 10,95 dnia — poinformowała prezeska ZUS. Co istotne, ponad połowę, bo aż 55,5 proc. zaświadczeń z tego tytułu wystawiono kobietom. To o 0,7 proc. więcej niż w 2021 roku.

Szczegółowe dane raportu. W jakim wieku najczęściej chorowały kobiety?

Według danych udostępnionych przez ZUS, najwyższy odsetek, bo aż 27,5 proc. dni absencji chorobowej dotyczył osób w wieku od 30 do 39 lat. W przypadku kobiet było to 31,4 proc. Nie zabrakło także danych z tytułu jednostki chorobowej "Zdrowie pacjenta po zakończeniu COVID-19 (U09)", na które wystawiono 173,5 tys. zaświadczeń lekarskich na sumę 542 tys. dni absencji chorobowej. 

Więcej o: