Wniosek o przeliczenie emerytury. To pewne! Ci seniorzy mogą zyskać wyższe świadczenia

Od 31 marca 2022 roku obowiązują nowe tablice dalszego trwania życia, które są wyjątkowo korzystne. Na ich podstawie niektórzy seniorzy mogą złożyć wniosek o przeliczenie emerytury. ZUS nie wszystkie rozpatrzy pozytywnie. Jakie warunki trzeba spełnić?

Jeśli dorabiasz do emerytury, możesz złożyć do ZUS-u wniosek, by została przeliczona jeszcze raz. Istnieje szansa, że w ten sposób zwiększy się wysokość otrzymywanego świadczenia. Warto jednak wiedzieć, że obecnie możesz to zrobić jedynie raz w roku.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gwiazdy narzekają na za niskie emerytury i ratują się dalszą aktywnością zawodową

Wniosek o przeliczenie emerytury. ZUS nie wszystkie rozpatrzy pozytywnie

Wysokość emerytury ustala się m.in. na podstawie tablic średniej długości życia kobiet i mężczyzn, które od marca 2022 roku są wyjątkowo korzystne. Oznacza to, że emeryci, którzy złożą wniosek o przeliczenie świadczenia, mogą liczyć na jego zwiększenie. Dokładna kwota zależy jednak także od wieku wnioskodawcy. - Najnowsze tablice pozwalają obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat o 3,7 proc. wyższą, a osoby w wieku 65 lat, o 4,1 proc. wyższą niż według poprzednich tablic — przyznała prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS. Jak podaje portal Next, na pozytywne rozpatrzenie wniosku mogą liczyć emeryci, którzy:

  • osiągnęli wiek emerytalny do 31 marca 2022,
  • pracowali po osiągnięciu wieku emerytalnego, więc regularnie opłacali składki,
  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich świadczenia będą wyliczane według nowych zasad.

Jak podaje ZUS, o przeliczenie emerytury nie powinni występować emeryci, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej i nie opłacają składek.

Istotną informacją jest fakt, że przeliczenie świadczenia następuje jedynie na twój wniosek, nie z automatu. Lepiej się pospieszyć, gdyż nowe tablice trwania życia zostaną ogłoszone przez GUS do 31 marca 2023, także czasu nie zostało za wiele.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Gdzie go znajdziesz?

Wniosek, który jest niezbędny do ponownego przeliczenia, znajdziesz na stronie ZUS-u. Musisz podać w nim imię i nazwisko, PESEL, adres oraz serię i numer dowodu osobistego, a także uzasadnić, dlaczego twoja emerytura powinna zostać jeszcze raz przeliczona. Do formularza dołącz niezbędne dokumenty.

Po pozytywnym rozpatrzeniu przeliczenia zostanie ono wcielone w życie od miesiąca, w którym go złożyłeś. Nie musisz się bać, jeśli po przeliczeniu okaże się, że przysługuje ci niższe świadczenie — w takim wypadku ZUS będzie je wypłacał w dotychczasowej wysokości

Ważną zmianą jest fakt, że do niedawna mogłeś składać wniosek co kwartał. Niestety, od stycznia 2022 roku jest to możliwe jedynie raz na 12 miesięcy, po zakończeniu roku kalendarzowego.

Więcej o: