Ulgi i zniżki dla seniorów po 70. roku życia. W 2023 roku za niektóre usługi nie zapłacą nawet złotówki

Seniorzy mogą liczyć na szereg ulg, dzięki którym sporo zaoszczędzą m.in. na podróżowaniu. Z jakich ulg mogą skorzystać osoby, które ukończyły 70 lat? Dzięki nim nie nie wydadzą nawet złotówki.

Ulgi czy zniżki pozwalają zaoszczędzić na różnych usługach, podróżowaniu czy codziennych zakupach. To szczególnie ważne w przypadku seniorów, którzy często muszą liczyć każdy grosz. Zdarza się jednak, że osoby starsze nie zdają sobie nawet sprawy z istnienia niektórych ulg. Oto kilka z nich. 

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Darmowe przejazdy dla seniorów. W których miastach obowiązują? 

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów obowiązuje w wielu polskich miastach. O takich ulgach decydują władze lokalne. Upewnij się więc, czy w twoim mieście również obowiązują darmowe przejazdy dla seniorów. W jakich miastach osoby po 70. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnej komunikacji? M.in. w:

 • Warszawie,
 • Poznaniu,
 • Wrocławiu,
 • Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii,
 • Krakowie,
 • Łodzi.

W każdym z tych przypadków senior musi przy sobie posiadać dokument ze zdjęciem potwierdzający prawo do skorzystania z ulgi, a więc zawierający datę urodzenia.

Darmowy paszport. Ulga dla seniorów, ale nie tylko

Emeryci mogą również liczyć na ulgi przy wyrabianiu paszportu. Nie pobiera się opłaty paszportowej od osób, które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat. Z prawa do braku opłaty mogą również skorzystać:

 • osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji,
 • osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej,
 • żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne oraz ich małżonkowie, osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych, korzystający z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, kombatanci, studenci czy uczniowie od 13. roku życia mają prawo do 50 proc. ulgi. Opłata za wydanie paszportu w kraju dla ww. osób wynosi 70 zł.

Ogólnopolska karta seniora. Zniżki w wielu punktach w całym kraju

Każdy senior, który ukończył 60 lat, może złożyć wniosek o wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Upoważnia ona do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, m in. sanatoriach i uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, ale też instytucjach kultury. W akcji bierze udział ponad 3000 punktów w całej Polsce. Ogólnopolska Karta Seniora jest programem Stowarzyszenia MANKO. Koszt wyrobienia karty wynosi:

 • Karta ważna rok: 35 zł.
 • Karta ważna dwa lata: 50 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak i gdzie złożyć wniosek, znajdują się na stronie stowarzyszenia.

Więcej o: