Ulgi czy zniżki pozwalają zaoszczędzić na różnych usługach, podróżowaniu czy codziennych zakupach. To szczególnie ważne w przypadku seniorów, którzy często muszą liczyć każdy grosz. Zdarza się jednak, że osoby starsze nie zdają sobie nawet sprawy z istnienia niektórych ulg. Oto kilka z nich.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Darmowa komunikacja miejska dla seniorów obowiązuje w wielu polskich miastach. O takich ulgach decydują władze lokalne. Upewnij się więc, czy w twoim mieście również obowiązują darmowe przejazdy dla seniorów. W jakich miastach osoby po 70. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnej komunikacji? M.in. w:
W każdym z tych przypadków senior musi przy sobie posiadać dokument ze zdjęciem potwierdzający prawo do skorzystania z ulgi, a więc zawierający datę urodzenia.
Emeryci mogą również liczyć na ulgi przy wyrabianiu paszportu. Nie pobiera się opłaty paszportowej od osób, które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat. Z prawa do braku opłaty mogą również skorzystać:
Emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne oraz ich małżonkowie, osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych, korzystający z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, kombatanci, studenci czy uczniowie od 13. roku życia mają prawo do 50 proc. ulgi. Opłata za wydanie paszportu w kraju dla ww. osób wynosi 70 zł.
Każdy senior, który ukończył 60 lat, może złożyć wniosek o wyrobienie Ogólnopolskiej Karty Seniora. Upoważnia ona do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, m in. sanatoriach i uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, ale też instytucjach kultury. W akcji bierze udział ponad 3000 punktów w całej Polsce. Ogólnopolska Karta Seniora jest programem Stowarzyszenia MANKO. Koszt wyrobienia karty wynosi:
Szczegółowe informacje dotyczące tego, jak i gdzie złożyć wniosek, znajdują się na stronie stowarzyszenia.