Jak oduczyć psa sikania w domu? Trzy praktyczne rady, dzięki którym szybko zapomnisz o problemie

Jak oduczyć psa sikania w domu? Jeśli twój pupil oddaje mocz w mieszkaniu, a ciągłe sprzątanie spędza ci sen z powiek, warto poznać sposoby, które pomogą go tego oduczyć. Zdarza się, że kłopot wynika z głębszych problemów, dlatego należy odpowiednio rozpoznać potrzeby zwierzęcia.

Oddawanie moczu przez psa w mieszkaniu jest przykrym problemem. Ciągłe sprzątanie, obsiusiane meble czy nieprzyjemne zapachy na dłuższą metę mogą denerwować. Okazuje się, że istnieją techniki, które nauczą zwierzę załatwiania potrzeb na dworze. W trosce o dobro pupila warto postawić na częste spacery czy odpowiednie rozpoznanie jego problemów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piesek pomaga jej zbierać śmieci w toruńskim parku

Jak oduczyć psa sikania w domu? Postaw na częste i długie spacery

Najpopularniejszym sposobem na oduczenie psa oddawania moczu w domu jest częste wyprowadzanie go na spacer. Pupile często potrzebują opróżnić pęcherz po drzemce, posiłku lub większej aktywności fizycznej, takiej jak zabawa z domownikami. Potrzeba może się też wiązać z dużą ekscytacją, na przykład, gdy wracasz do mieszkania po dłuższej nieobecności. Początkowo zwierzę warto wyprowadzać na spacer co 3-4 godziny, jednak nie jest to regułą. Mniejsze psiaki potrzebują opróżnić pęcherz częściej, niż większe zwierzęta, dlatego warto mieć to na uwadze.

Wypróbuj system nagród. Pieski je uwielbiają

Psy lubią, gdy się je chwali. Nagroda od ludzkiego towarzysza to coś, czego często nie mogą się doczekać. Jeśli pupil oddał prawidłowo potrzebę na dworze, warto go skomplementować, przytulić i nagrodzić ulubionym przysmakiem. Należy jednak pamiętać, by taki system nie trwał ciągle, gdyż na dłuższą metę prawidłowe oddawanie moczu powinno być dla psa naturalnym nawykiem, a nie powodem do otrzymywania nagrody.

Zwróć uwagę na potrzeby zwierzęcia. Czy przeżywa lęki?

Zdarza się, że pieski oddają mocz w mieszkaniu za każdym razem, gdy domownicy wychodzą. Możliwe, że niekontrolowane wypróżnianie jest związane z lękiem separacyjnym, z którym zwierzę nie umie sobie poradzić. Najlepszą metodą na pomoc czworonogowi jest wyeliminowanie źródła stresu. Warto skorzystać z pomocy behawiorysty, który znajdzie przyczynę problemu i doradzi, jak sobie z nim poradzić.

Pamiętaj, by nie karcić psa za to, że oddał mocz w mieszkaniu. Już samo to może być dla niego stresujące, a w efekcie problem się pogłębi. Postaraj się szybko posprzątać i zdezynfekować miejsce, a później bacznie obserwować zachowanie zwierzęcia.

Więcej o: