Ile za talerzyk na wesele w 2023? Organizacja ślubu w tym roku może niektóre pary słono kosztować

Ile za talerzyk na wesele w 2023? To pytanie zadaje sobie wiele osób, wybierających się na ślub. W tej kwestii trendy z roku na rok zmieniają się pod wpływem różnych czynników, lecz niektóre pary czeka spore zaskoczenie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja i epidemia koronawirusa dotknęła wiele obszarów, również branżę ślubną. Wiele par z niecierpliwością wyczekiwało swojego terminu tego wyjątkowego dnia. Niestety, ale w obliczu sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym sporo ślubów zostało albo przesuniętych w czasie nawet kilkukrotnie, albo ostatecznie odwołanych. W przypadku organizacji przyjęcia weselnego w 2023 roku pary muszą liczyć się z rosnącymi cenami również za catering, który często pochłania większość budżetu.

Zobacz wideo Makijaż ślubny w stylu boho - jeden z najsilniejszych trendów ostatnich sezonów. Co jest w nim szczególnie istotne?

Ile za talerzyk na wesele w 2023? Koszty pójdą w górę według ekspertów z branży ślubnej

Już niebawem rozpoczęcie się sezon ślubny 2023. Pary, które w tym roku powiedzą sobie "sakramentalne tak" z niepokojem patrzą na rosnące ceny związane z organizacją przyjęcia. Koszt za tzw. talerzyk jest większy niż przed rokiem. W jego zakres wchodzi nie tylko prestiż sali na wynajem, ale również lokalizacja i świadczone dodatkowe usługi w trakcie imprezy. Według ekspertów branży ślubnej koszt za jedzenie i picie na jednego gościa będzie wynosił od 250 zł do nawet 400 zł. Podane koszty cateringu są jednak orientacyjne. W przypadku wesela na sto osób, zapłacimy zatem od 25 do 40 tys. złotych. Niektóre z par, szukają więc oszczędności w korzystaniu z usług zewnętrznych cateringów lub wsparciu ze strony najbliższych w przygotowaniu posiłków.

Cena za talerzyk 2023. O ile zdrożały wesela od wybuchu pandemii?

Wesele to zawsze była droga impreza, ale dzisiaj wiele rezygnuje z jego organizacji w obliczu drakońskich podwyżek cen. Obecnie mało gdzie możemy spotkać takie ceny jak w zeszłych latach, jeśli chodzi o jedzenie i picie za jednego gościa. Jak podaje GUS, w ogólnych danych na temat usług restauracyjnych, wynika, że między czerwcem 2019 r. a czerwcem 2020 r. posiłki w restauracjach zdrożały o 6%.

Przykładowo, jeśli narzeczeni planowali w 2019 r. ślub i wesele na 100 osób z terminem na czerwiec 2020 r. cena za osobę za tzw. talerzyk wynosiła 250 zł wraz z alkoholem. Czyli średnia cena "talerzyka" wzrosła do 265 zł. Czyli w porównaniu z 2019 r. w ciągu roku cena zwiększyła się o 30 zł za osobę i 60 zł za parę. Według prognoz ekspertów z branży ślubnej koszt w 2023 za talerzyk wyniesie od 250 zł do nawet 400 zł. W większych miejscowościach i w bardziej prestiżowych miejscach cena może być wyższa niż 400 zł za osobę.

Więcej o: