Te seniorki mogą otrzymać nawet 1500 zł co miesiąc. Świadczenie ZUS wypłaci im dożywotnio

Czym jest świadczenie uzupełniające "Mama 4+"? Oficjalnie z programu od 2019 r. mogą skorzystać seniorki i seniorzy, którzy spełnią odpowiednie warunki. Okazuje się, że w związku z coroczną waloryzacją kwota świadczenia już od 1 marca będzie wyższa.

Rząd wspiera polskie rodziny poprzez wiele programów, takich jak "500 plus", "300 plus" czy "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". Również i rodzice, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i osiągnęli wiek emerytalny mogą liczyć na świadczenie uzupełniające. W 2019 r. wprowadzono program "Mama 4+", dzięki któremu po spełnieniu szeregu warunków można otrzymać do 1338,44 zł brutto co miesiąc i dożywotnio. Okazuje się, że kwota podlega corocznej waloryzacji, dlatego od 1 marca 2023 r. będzie jeszcze wyższa.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Świadczenie uzupełniające "Mama 4+". Kto może je otrzymać?

Ze świadczenia uzupełniającego "Mama 4+" mogą skorzystać osoby, które spełniają ściśle określone warunki:

  • urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci;
  • nie mają przyznanej emerytury lub pobierają świadczenie niższe niż obecnie obowiązująca najniższa emerytura (wtedy zostanie przyznane wyrównanie do kwoty najniższej emerytury);
  • zamieszkują na stałe w Polsce od co najmniej 10 lat i posiadają w tym kraju tzw. ośrodek interesów życiowych;
  • mają polskie obywatelstwo lub obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
  • mają przyznane prawo pobytu w Polsce lub przyznane prawo pobytu stałego w Polsce, a w przypadku cudzoziemców zalegalizowany pobyt.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u, gdzie widnieją również odpowiednie druki wniosku na świadczenie uzupełniające "Mama 4+". W wersji papierowej można je znaleźć w placówkach stacjonarnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ulgi i zniżki dla seniorów po 70. roku życia. W 2023 roku za niektóre usługi nie zapłacą nawet złotówkiZniżki dla osób po 70. roku życia. Niektóre usługi całkowicie za darmo

Ile wyniesie świadczenie po waloryzacji? Od marca kwota może być wyższa

Jak już wspomniano, świadczenie uzupełniające "Mama 4+" stanowi wyrównanie do kwoty aktualnie obowiązującej emerytury minimalnej. Dziś wynosi ona 1338,44 zł brutto, jednak już 1 marca w związku z coroczną waloryzacją wzrośnie. Biorąc pod uwagę rządowy plan wprowadzenia podwyżek kwotowo-procentowych, kwota od przyszłego miesiąca wyniesie nawet 1588,44 zł brutto.

O świadczenie z programu może starać się matka, która urodziła lub wychowała co najmniej 4 dzieci i ukończyła 60 lat, lub ojciec, który ukończył 65 lat i wychował o najmniej 4 dzieci, ponieważ matka zmarła, porzuciła je lub nie podjęła się wychowania. To realne wsparcie rodziców, którzy ze względu na potrzebę sprawowania osobistej opieki nad dziećmi nie mogli podjąć zatrudnienia lub musieli z niego zrezygnować.

PIT-37. Ulgi podatkowe dla seniorówSeniorzy często o nich zapominają. Jakie mają ulgi podatkowe 2023?

Więcej o: