Te seniorki mogą otrzymać nawet 1500 zł co miesiąc. Świadczenie ZUS wypłaci im dożywotnio

Czym jest świadczenie uzupełniające "Mama 4+"? Oficjalnie z programu od 2019 r. mogą skorzystać seniorki i seniorzy, którzy spełnią odpowiednie warunki. Okazuje się, że w związku z coroczną waloryzacją kwota świadczenia już od 1 marca będzie wyższa.

Rząd wspiera polskie rodziny poprzez wiele programów, takich jak "500 plus", "300 plus" czy "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". Również i rodzice, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i osiągnęli wiek emerytalny mogą liczyć na świadczenie uzupełniające. W 2019 r. wprowadzono program "Mama 4+", dzięki któremu po spełnieniu szeregu warunków można otrzymać do 1338,44 zł brutto co miesiąc i dożywotnio. Okazuje się, że kwota podlega corocznej waloryzacji, dlatego od 1 marca 2023 r. będzie jeszcze wyższa.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Świadczenie uzupełniające "Mama 4+". Kto może je otrzymać?

Ze świadczenia uzupełniającego "Mama 4+" mogą skorzystać osoby, które spełniają ściśle określone warunki:

  • urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci;
  • nie mają przyznanej emerytury lub pobierają świadczenie niższe niż obecnie obowiązująca najniższa emerytura (wtedy zostanie przyznane wyrównanie do kwoty najniższej emerytury);
  • zamieszkują na stałe w Polsce od co najmniej 10 lat i posiadają w tym kraju tzw. ośrodek interesów życiowych;
  • mają polskie obywatelstwo lub obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);
  • mają przyznane prawo pobytu w Polsce lub przyznane prawo pobytu stałego w Polsce, a w przypadku cudzoziemców zalegalizowany pobyt.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u, gdzie widnieją również odpowiednie druki wniosku na świadczenie uzupełniające "Mama 4+". W wersji papierowej można je znaleźć w placówkach stacjonarnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile wyniesie świadczenie po waloryzacji? Od marca kwota może być wyższa

Jak już wspomniano, świadczenie uzupełniające "Mama 4+" stanowi wyrównanie do kwoty aktualnie obowiązującej emerytury minimalnej. Dziś wynosi ona 1338,44 zł brutto, jednak już 1 marca w związku z coroczną waloryzacją wzrośnie. Biorąc pod uwagę rządowy plan wprowadzenia podwyżek kwotowo-procentowych, kwota od przyszłego miesiąca wyniesie nawet 1588,44 zł brutto.

O świadczenie z programu może starać się matka, która urodziła lub wychowała co najmniej 4 dzieci i ukończyła 60 lat, lub ojciec, który ukończył 65 lat i wychował o najmniej 4 dzieci, ponieważ matka zmarła, porzuciła je lub nie podjęła się wychowania. To realne wsparcie rodziców, którzy ze względu na potrzebę sprawowania osobistej opieki nad dziećmi nie mogli podjąć zatrudnienia lub musieli z niego zrezygnować.

Więcej o: