Rozliczenie PIT za 2022. Czy renciści i emeryci muszą składać zeznanie podatkowe w 2023 roku?

Już od 15 lutego do 2 maja podatnicy będą składać zeznania podatkowe za 2022 rok. Czy rozliczenie PIT za 2022 to także obowiązek emerytów i rencistów? Okazuje się, że nie wszyscy muszą to zrobić.

Emeryci otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych druk PIT-11A oraz PIT-40A. Przychodzą one z urzędu na przełomie stycznia i lutego, a przed 1 marca powinni otrzymać je wszyscy, którzy choć raz pobierali z niego świadczenie w 2022 roku. Warto wiedzieć, że dostęp do deklaracji jest także możliwy na swoim profilu PUE ZUS.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

PIT-40A. Czy emeryci i renciści muszą składać deklaracje i od kiedy można składać PIT za 2022?

Pierwszy druk, czyli PIT-40A dostają ci emeryci, którzy pobierali świadczenia przez cały rok kalendarzowy, a gdy rozliczą podatek, będą mieli niedopłatę lub wyjdzie 0 zł. Co więcej, ten druk trafi także do emerytów, którzy korzystali ze świadczenia lub zasiłku:

  • przedemerytalnego,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • renty socjalnej.

Nie wszyscy seniorzy, którzy otrzymali PIT-40A, muszą składać zeznania. Takiego obowiązku nie mają emeryci, którzy:

  • nie uzyskali innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej
  • nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem,
  • nie rozliczają się jako osoby samotnie wychowujące dziecko,
  • nie korzystają z ulg podatkowych.

Warto jednak wiedzieć, że opłaca się to zrobić, gdy chcą m.in. skorzystać z ulg podatkowych. PIT-y można składać od 15 lutego do 2 maja.

Rozliczenie PIT za 2022 rok. W przypadku PIT-11A emeryci i renciści mają dwie możliwości

Trochę inaczej wygląda sytuacja z PIT-11A. To nic innego, jak informacja o dochodach, które emeryt otrzymuje od organu rentowego, czyli emeryturach, rentach, zaliczkach i składkach zdrowotnych, które płaci organ rentowy do NFZ. Co istotne, z tego rozliczenia często wynikają nadpłaty. Jak podaje portal Next, emeryci, którzy otrzymali ten druk, mają dwie opcje. Pierwszą z nich jest samodzielne złożenie zeznania podatkowego, a drugą... nierobienie nic do 2 maja. W drugim przypadku Urząd Skarbowy automatycznie zaakceptuje zeznanie PIT-37 za rok 2022, co zostanie odnotowane w e-PIT.

Więcej o: