Emeryci otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych druk PIT-11A oraz PIT-40A. Przychodzą one z urzędu na przełomie stycznia i lutego, a przed 1 marca powinni otrzymać je wszyscy, którzy choć raz pobierali z niego świadczenie w 2022 roku. Warto wiedzieć, że dostęp do deklaracji jest także możliwy na swoim profilu PUE ZUS.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Pierwszy druk, czyli PIT-40A dostają ci emeryci, którzy pobierali świadczenia przez cały rok kalendarzowy, a gdy rozliczą podatek, będą mieli niedopłatę lub wyjdzie 0 zł. Co więcej, ten druk trafi także do emerytów, którzy korzystali ze świadczenia lub zasiłku:
Nie wszyscy seniorzy, którzy otrzymali PIT-40A, muszą składać zeznania. Takiego obowiązku nie mają emeryci, którzy:
Warto jednak wiedzieć, że opłaca się to zrobić, gdy chcą m.in. skorzystać z ulg podatkowych. PIT-y można składać od 15 lutego do 2 maja.
Trochę inaczej wygląda sytuacja z PIT-11A. To nic innego, jak informacja o dochodach, które emeryt otrzymuje od organu rentowego, czyli emeryturach, rentach, zaliczkach i składkach zdrowotnych, które płaci organ rentowy do NFZ. Co istotne, z tego rozliczenia często wynikają nadpłaty. Jak podaje portal Next, emeryci, którzy otrzymali ten druk, mają dwie opcje. Pierwszą z nich jest samodzielne złożenie zeznania podatkowego, a drugą... nierobienie nic do 2 maja. W drugim przypadku Urząd Skarbowy automatycznie zaakceptuje zeznanie PIT-37 za rok 2022, co zostanie odnotowane w e-PIT.