Problem obecności mrówek w domu i na reszcie posesji spotyka większość nas co najmniej raz w życiu. Choć nie są zbyt groźne dla człowieka, ich bliskość może być utrapieniem, ponieważ niechciani lokatorzy po zadomowieniu się ani myślą, by odejść. Przyciąga je wilgoć w łazienkach i zapachy dochodzące z kuchni. Jak się ich pozbyć? Na szczęście istnieją proste i skuteczne sposoby. Pamiętaj, by do walki z mrówkami stosować preparaty, które tylko je odstraszą, a nie wytępią. Te pożyteczne stworzenia użyźniają glebę i oczyszczają ściółkę leśną, dlatego warto, by odeszły bez uszczerbku na zdrowiu.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Mrówki, podobnie jak inne insekty, nie znoszą pewnych zapachów. W tym przypadku sprawdzi się ocet. Wystarczy rozcieńczyć kwas z wodą w równych proporcjach i rozpylić w miejscach, w których pojawiają się nieproszeni goście. Metoda jest w pełni bezpieczna dla roślin. Jeśli nie masz w domu octu, podobne działanie przyniesie spryskiwanie sokiem z cytryny. Pamiętaj, by nie stosować octu bezpośrednio na mrówki, gdyż pozbawi je to życia.
Mrówki z ogrodu można odstraszyć poprzez uprawę roślin, których zapach jest dla nich nieprzyjemny. Mowa o pomidorach, pietruszce, czosnku, lawendzie, mięcie, wrotyczu, piołunie, tymianku, bazylii, majeranku i pokrzywie. Metoda pomoże też zapobiec pojawieniu się kolejnych insektów, a przy okazji zyskamy aromatyczne, zdrowe przyprawy do kuchni.
Trzecią metodą na odstraszenie mrówek jest zastosowanie soli, którą praktycznie każdy z nas ma w swojej kuchni. Wystarczy rozsypać ją na balkonie w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki i na trasach, które przemierzają. Po kilku dniach stworzenia odejdą i szybko nie wrócą.