Czym wyczyścić srebro, by wyglądało jak nowe? Łyżka jednego produktu sprawi, że będzie lśnić

Czym wyczyścić srebro, by odzyskało dawny blask? Nawet przy regularnym czyszczeniu i rzadkim użytkowaniu, zarówno biżuteria, jak i inne przedmioty ze srebra tracą swój blask i pokrywa je nieestetyczny, ciemny nalot. Na szczęście istnieją proste i niedrogie sposoby, dzięki którym znów będą lśnić.

Srebro, choć piękne i stosunkowo niedrogie, wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. W przeciwnym przypadku straci blask i pokryje go ciemny nalot. Choć to proces zupełnie naturalny, sprawia, że bransoletki, kolczyki, zastawa i inne produkty z tego szlachetnego metalu wyglądają nieestetycznie. Za pomocą domowych sposobów pozbędziesz się go bezproblemowo i szybko.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia? Podpowiadamy

Czym wyczyścić srebro, by wyglądało jak nowe? Sięgnij po folię aluminiową

Sposób na czyszczenie srebra z pomocą folii aluminiowej jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych. Co więcej, nie wymaga od nas wiele pracy, co najwyżej trochę cierpliwości. Wystarczy, że wyłożysz nią dno plastikowego bądź szklanego naczynia, wlejesz litr wrzątku i wsypiesz 5 łyżek soli. Teraz energicznie zamieszaj, by sól się rozpuściła, a następnie włóż do roztworu srebrne przedmioty, które chcesz wyczyścić. Pozostaw przynajmniej do momentu, aż woda ostygnie. W przypadku wyjątkowo sczerniałych elementów może to potrwać nawet kilka godzin. Na koniec umyj je delikatnie wodą z mydłem i opłucz. 

Nie wiesz, jak wyczyścić srebro? Soda oczyszczona i ocet to niezastąpiony duet

W wypadku wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń z pomocą przyjdzie mieszanka niezawodnego duetu — sody oczyszczonej oraz octu. Do litra gorącej wody dodaj łyżkę sody i łyżkę octu. Następnie postępuj podobnie, jak w przypadku triku z folią aluminiową — zamocz w roztworze przedmioty i poczekaj minimum 15 minut — im dłużej, tym lepsze efekty uzyskasz. Na koniec przepłucz pod bieżącą wodą i wypoleruj miękką ściereczką.

Nietypowy sposób na walkę z czarnym nalotem. Z pomocą przyjdzie popularny napój gazowany

Ostatni sposób jest nieco niekonwencjonalny, ale równie skuteczny. Sczerniałe, matowe srebro wyczyścisz z pomocą coli. Wlej napój do szklanki, a następnie przez kilka godzin, mocz w nim srebro. Na koniec dokładnie opłucz i osusz miękką ściereczką.

Więcej o: