Na walentynki NIGDY nie dawaj tych kwiatów! Popełnisz wielki błąd, który może skończyć się złamanym sercem

Chcesz zrobić komuś przyjemność, ale wręczając złe kwiaty, możesz zadziałać odwrotnie. Poznaj zasady kwiatowego savoir-vivre, czyli podstawowych zasad wręczania bukietów.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kwiaty to cudowny upominek, który wręczamy z wielu różnych okazji. Zbliżają się walentynki, warto więc wiedzieć, w jaki sposób wręczać kwiaty, aby nie popełniać błędów. Jeśli chcesz poznać zasady kwiatowego savoir-vivre, to artykuł dla ciebie.

 

OFERTY AVANTI24.PL: Po więcej modowych inspiracji zapraszamy na Avanti24.pl

Jeśli dobierasz bukiet z pojedynczych kwiatów, zawsze stawiaj na nieparzystą liczbę

Jeśli decydujesz się na wręczenie bukietu, przyjęto, że liczba kwiatów powinna być nieparzysta. Nie ma to jednak związku z żadnymi przesądami. Chodzi po prostu o estetykę. Bukiet o nieparzystej liczbie będzie wyglądać lepiej. Warto też pamiętać, że w niektórych środowiskach parzysta liczba kwiatów kojarzy się z uroczystościami pogrzebowymi, jednak zasada ta nie dotyczy kompozycji stworzonej z dużej liczby kwiatów (kilkudziesięciu). Oczywiście wyjątek stanowią kwiaty wręczane ze względu na jubileusz- jeśli wręczasz kwiaty z okazji urodzin lub rocznicy nie musisz kierować się tą zasadą.

 

Jakie kwiaty wybrać do bukietu?

Jeśli zadajesz sobie pytanie- jakie kwiaty wybrać, przychodzimy z pomocą.

Dawniej przywiązywano wagę do reguł i symboliki związanej z przypisywaniem znaczenia poszczególnym barwom i gatunkom. Dziś niewiele osób o tym wie. Dla osób, dla których jest to ważne, istnieją pewne reguły, które warto znać, żeby nie popełnić błędu, który ktoś może źle odebrać.

Czerwone kwiaty symbolizują namiętne uczucie, to kolor, na który stawiamy zwłaszcza z okazji walentynek. Jeśli chcesz wręczyć bukiet starszej osobie, lepiej postawić na jaśniejsze kolory.

Zobacz wideo Agnieszka Grzelak o pierwszych walentynkach ze swoim chłopakiem i o tym, jak się do siebie zwracają

Nie wypada także dawać chryzantem i kalii – są to kwiaty kojarzone z pogrzebem. Tulipany symbolizują sympatię i przywiązanie, gerbery, frezje i anturium są oznaką szacunku. Goździki symbolizują zadowolenie, jednak pamiętajmy, że wielobarwny bukiet z tych kwiatów jest znakiem odmowy. Irys oraz lilia to symbole zaufania. Kiedy pragniemy kogoś przeprosić, możemy wręczyć bukiet z maków. Największą symboliką charakteryzują się róże. Białe oznaczają wierność, różowe- elegancję i wdzięk, żółte- zazdrość lub zdradę, herbaciane zainteresowanie, a czerwone- oczywiście miłość.

Na walentynki zrezygnuj więc z wręczania żółtych kwiatów.

 

Wisienka na torcie, czyli jak wręczać i jak dostawać kwiaty

Przed wręczeniem bukietu, trzymamy go do góry nogami, żeby nie zwiądł. Następnie w momencie wręczania oczywiście odwracamy go tak, by kwiaty znajdowały się w górze. Wcześniej należy pamiętać o wyjęciu kwiatów z papieru czy folii. Bukiet trzymamy w lewej ręce, następnie po przywitaniu przekładamy go do prawej i wręczamy.

Jeśli to my jesteśmy obdarowywani bukietem, pamiętajmy, by od razu włożyć go do wody i postawić w widocznym miejscu. W ten sposób okazujemy szacunek oraz pokazujemy, że cieszymy się z prezentu.

OFERTY AVANTI24.PL: Dzianinowe swetry i sukienki na wyprzedaży u znanych marek.

Więcej o: