Drzemka leniuszka, a może turbo drzemka? Na jedną uważaj, może być niebezpieczna

Spanie w ciągu dnia to idealny sposób na odzyskanie energii? Nie zawsze. Są bowiem drzemki, które mogą przynieść wiele korzyści, ale jest również i taka, która może stwarzać zagrożenie. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak drzemać dobrze.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Ekspertka od żywienia i trenerka dosadnie o tym, co nas tuczy. "To nie pieczywo i ziemniaki"

TikTok jest aktualnie jedną z najpopularniejszych platform internetowych na świecie. Użytkowniczki oraz użytkownicy dzielą się tam krótkimi filmikami o przeróżniej tematyce. Znajdziemy tam m.in. układy taneczne, trendy, makijaże, stylizacje, a także wiele ciekawostek i przydatnych informacji.

Jaka drzemka jest najlepsza? O tym trzeba wiedzieć! "Czuje się jak nowo narodzony"

Monika Baraszkiewicz prowadzi na TikToku profil, na którym "motywuje do zmiany nawyków i pomaga w zdrowiu". W jednym z opublikowanych przez siebie filmików poruszyła temat drzemek i wyjaśniła, które z nich mają dobroczynny wpływ, a które niekoniecznie. Post zrobił furorę w sieci, a wideo obejrzało ponad 2 mln razy.

- Jaka drzemka jest najlepsza? Oto odpowiedź. Nano drzemka, która trwa 10-20 sekund? Niekoniecznie. Nie wykazano dobroczynnego działania. Niebezpieczna jest dla kierowców, którym zdarza się odpłynąć w stanach skrajnego zmęczenia. Może mikro drzemka, która trwa od 2 do 5 minut? Taka drzemka pozwala wyraźnie zmniejszyć uczucie senności. Przydatna jest np. po zarwanej nocy. Kolejna to mini drzemka, która trwa od 5 do 20 minut. Poprawia koncentrację, wytrzymałość i zdolności ruchowe. Przydatna przed meczem, występem. Następna to turbo drzemka trwająca od 20 do 30 minut. Idealna długość, zawiera wszystkie poprzednie korzyści, poprawia pamięć ruchową i pamięć krótkotrwałą, czyszcząc z mózg z niepotrzebnych, zebranych informacji w ciągu dnia. I ostatnia to drzemka leniuszka, która trwa od 50 do 90 minut. To już w zasadzie nie długa drzemka, a krótki sen, który zawiera fazę REM. Poprawia procesy poznawcze, regeneruje ciało, w tym mięśnie. Przydatna np. po zarwanej nocy lub ciężkim treningu - słyszymy na nagraniu.

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy od internautek oraz internautów, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat drzemek:

Ja mam maxi drzemkę 3h
Idę na 20 min budzę się po 6 h i nie wiem jak się nazywam
Moja drzemka leniuszka ostatnio trwała 13h
Moja drzemka to gdy zasnę o 15 a obudzę się o 8 następnego dnia i nie wiem gdzie jestem
Moje 5 minutowe drzemki trwają 3 godziny
Ale to drzemka od zaśnięcia czy od położenia się? 30min to ja czekam, aż zasnę
Żadna nie jest dla mnie dobra, po każdej czuję się jakbym właśnie została przejechana walcem
Ja nie mogę zrobić drzemki choć lubię, moja drzemka w dzień jeśli się zdarzy trwa 2,5-3h
Ja mam tak że po 30min drzemki jestem jeszcze bardziej śpiący niż wcześniej
Muszę zacząć praktykować turbo drzemkę
Moja trwa 20-30min. Czuje się jak nowo narodzony

- czytamy.

Więcej o: