Ksiądz wymienił zalety celibatu. Reakcje komentujących mogły go zaskoczyć. "To spora różnica"

Ksiądz Rafał Główczyński, znany w mediach społecznościowych jako "Ksiądz z Osiedla", wypowiedział się na temat zalet celibatu. Mimo że nagranie spotkało się głównie z pozytywnymi reakcjami, niektórzy stwierdzili, że autor filmu tak naprawdę nie odpowiedział na zadane mu pytanie.

Ksiądz Rafał Główczyński z parafii św. Michała Archanioła w Piastowie (woj. mazowieckie) aktywnie udziela się w mediach społecznościowych. Ma kanał na YouTubie oraz konto na TikToku, a publikowane przez niego treści cieszą się popularnością. Tak też było w przypadku jednego z ostatnich nagrań księdza. 

Zobacz wideo Jak wyglądała kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"

Ksiądz z Osiedla o zaletach celibatu

Niedawno Główczyński poruszył na TikToku temat życia w celibacie. W opisie filmu duchowny podkreślił, że do zagadnienia podszedł ze sporym dystansem. Oto cztery zalety życia w celibacie, które wymienił na nagraniu:

  1. Nie muszę pamiętać o rocznicach.
  2. Nikt nie wyjada mi jedzenia.
  3. Nikt nie kradnie mi ubrań.
  4. Zawsze mam rację!

Ksiądz o zaletach celibatuKsiądz o zaletach celibatu TikTok screen// Ksiądz z osiedla

"To nie oznacza celibatu"

Film księdza wyświetlono już blisko 500 tysięcy razy. Mimo że nagranie spotkało się głównie z pozytywnymi reakcjami, niektóre osoby stwierdziły, że ksiądz nie odpowiedział tak naprawdę na zadane mu pytanie. 

Pytanie było o celibat, a nie o plusy braku partnerki.
To nie oznacza celibatu, tylko mieszkanie w pojedynkę.
Pytanie dotyczyło celibatu, a nie stałego związku! To spora różnica

- możemy przeczytać pod filmem. 

Ksiądz o zaletach celibatuKsiądz o zaletach celibatu TikTok screen//Ksiądz z osiedla

Pojawiły się też opinie, że plusów celibatu tak naprawdę nie ma, dlatego duchowny uniknął bezpośredniej odpowiedzi na pytanie. Jedna z komentujących stwierdziła natomiast, że księża katoliccy powinni mieć swoje rodziny, podobnie jak pastorzy. Z opinią tą zgodziło się wiele innych osób. 

Celibat w Kościele Katolickim

Temat celibatu księży katolickich wzbudza spore kontrowersje. Obecnie zagadnienie to regulują przepisy zawarte w kodeksie prawa kanonicznego z 1917 roku. 

Warto pamiętać o tym, że początkowo celibat był całkowicie dobrowolny. Jednak z czasem na posiadanie żon pozwalano tylko duchownym niższej rangi. W IV wieku naszej ery synod zakazał duchownym współżycia oraz posiadania potomstwa. Natomiast w wieku XI papież Grzegorz VII wprowadził zasadę bezżenności księży jako powszechnie obowiązującą. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: