Jak wyczyścić tapicerkę meblową? Rozpuść w wodzie i wetrzyj, a w mig rozprawisz się z zaciekami

Czyszczenie tapicerki meblowej nie należy do łatwych i przyjemnych zadań. Gdy uciążliwe plamy lub brzydkie zapachy nie dają ci spokoju, warto wypróbować metody z zastosowaniem domowych produktów. Dzięki nim szybko rozwiążesz problem, a meble będą wyglądały jak nowe.

Czyszczenie tapicerki meblowej przeprowadzamy dosyć rzadko, dlatego mało kto wie, jak skutecznie to zrobić. Gdy brudna kanapa, krzesło czy fotel spędza sen z powiek, warto podjąć odpowiednie działania w celu wyczyszczenia mebla. Usługi profesjonalnych firm często wiążą się z dużym wydatkiem, więc dobrym sposobem jest wykorzystanie tego, co znajdziemy w domu. Okazuje się, że domowe mieszanki nie muszą niczym ustępować profesjonalnym środkom sprzątającym.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ściereczki do czyszczenia drewna. Zrobisz je w 10 minut

Jak wyczyścić tapicerkę meblową? Na początek zacznij od sprzątania

Zanim rozpoczniesz prawidłowe mycie tapicerki, warto odkurzyć mebel, by pozbyć się okruszków, kurzu, naskórka, sierści czy włosów. Odkurzacz zazwyczaj nie daje rady dotrzeć we wszystkie szczeliny, dlatego dobrym sposobem jest wykorzystanie szczotki z miękkim lub twardym włosiem. Nóżki i inne drewniane elementy mebla możesz z powodzeniem przetrzeć chusteczkami nawilżanymi lub zwilżoną ściereczką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem? Zalej wodą i wetrzyj w sofę

W czyszczeniu tapicerki zabrudzonej kanapy pomoże wykorzystanie tabletki do zmywarki. 

  1. Zalej jedną kapsułkę wrzątkiem i poczekaj, aż się rozpuści.
  2. Po ostygnięciu płynu namocz ściereczkę i pocieraj zabrudzoną tapicerkę. Możesz zamontować materiał na pokrywce od garnka (zabezpieczając go np. gumką recepturką), dzięki czemu czyszczenie będzie znacznie szybsze i prostsze. 
  3. Pozostaw mebel do wyschnięcia.

Metoda nie pozostawia zacieków i nieprzyjemnego zapachu, jednak warto zachować ostrożność i nie zmoczyć mebla zbyt mocno, co może doprowadzić do uszkodzenia tapicerki.

Jak czyścić tapicerkę sodą oczyszczoną? Metoda usunie nieprzyjemne zapachy

Dobrym sposobem na zdezynfekowanie krzesła czy sofy jest też wykorzystanie sody oczyszczonej. Prosty sposób zlikwiduje też nieprzyjemne zapachy.

  1. Posyp tapicerkę sodą oczyszczoną i odczekaj 15-20 minut. Możesz delikatnie spryskać produkt wodą, by przywarł do powierzchni.
  2. Odkurz tapicerkę. Jeśli nieprzyjemny zapach wciąż się utrzymuje, powtórz proces.
Więcej o: