"Najstarsze dzieci świata". Ile rodzice czekali na ich przyjście na świat? Zaskakujący rekord

Bliźnięta ze Stanów Zjednoczonych, które przyszły na świat 31 października 2022 r., zostały faktycznie poczęte prawie trzy dekady temu. Właśnie poprzez ten fakt otrzymały rekordowy tytuł najstarszego zarodka użytego w udanej ciąży według Księgi Rekordów Guinessa.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Lydia i Timothy to para noworodków, która przyszła na świat w ostatni dzień października tego roku. Ich życie już od narodzin to gotowy scenariusz na film. Dlaczego? Lekarze okrzyknęli niespełna miesięczne rodzeństwo "najstarszymi dziećmi świata", bo przyszły na świat z zamrożonych trzy dekady temu zarodków.

 
Zobacz wideo Lili Antoniak o rodzeniu dzieci w Polsce. "Nie jest sztuką zrobić sobie dziecko. Nie każda kobieta powinna być matką"

"Najstarsze dzieci świata". Przyszły na świat w jednej z amerykańskich klinik

Embriony zostały stworzone dla anonimowego małżeństwa, które wybrało metodę zapłodnienia in vitro. Przez 15 lat embriony były trzymane w laboratorium płodności na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdowały się w ciekłym azocie w temperaturze -196 stopni C. W 2007 roku para, która je stworzyła, bezinteresownie podjęła decyzję o przekazaniu ich do National Embryo Donation Centre w Knoxville w stanie Tennessee. Mieli nadzieję, że w końcu przyniosą szczęście kolejnej upragnionej parze. Mark Mellinger, dyrektor ds. marketingu i rozwoju w NEDC powiedział:

Właściciel zarodków chciał dać im szansę na życie w innej rodzinie.

Chcąc powiększyć swoją rodzinę, Philip i Rachel Ridgeway odwiedzili NEDC w nadziei na adopcję embrionu. Sami doczekali się już czwórki pociech. Żadne z tych dzieci nie zostało poczęte metodą in vitro. Przyszli rodzice zdradzili motyw swojej decyzji.

Bóg okazał wielką miłość niezasłużonym grzesznikom, o ileż bardziej powinniśmy kochać zamrożone dzieci, adoptując je i wyciągając z zamrażarki.
 

Lydia i Timothy Ridgewayowie czekali na ten dzień 30 lat, od momentu zamrożenia zarodków

Ridgewayowie najpierw odwiedzili NEDC w celu uzyskania zgody medycznej przed uzyskaniem dostępu do bazy danych dawców. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego i wyjaśnieniu bazy danych otrzymali login i wybrali dawcę głównego oraz dwóch dawców rezerwowych. Ridgewayowie przejrzeli informacje o różnych rodzicach-dawcach i zdecydowali się na trzy małe embriony z 1992 roku, które leżały zamrożone przez dziesięciolecia, chociaż nie mieli żadnych zdjęć biologicznych rodziców.

Wiedzieliśmy bardzo mało. Podstawowe informacje o rodzicach, wzroście, wadze itp., ale żadna z nich nie miała dla nas znaczenia. Oni, podobnie jak reszta zamrożonych dzieci oczekujących na adopcję, potrzebowały domu. Nie znaliśmy płci dzieci aż do narodzin.
 

Chociaż przyszła mama miała cukrzycę ciążową przez całą ciążę z bliźniakami, wszystko inne poszło gładko. 31 października Lydia i Timothy przyszli na świat, a w chwili narodzin ważyły odpowiednio 2,3 kilograma oraz 3 kilogramy. Noworodki zdobyły tytuł najstarszego zarodka wykorzystanego w udanej ciąży. Poprzedni należał do Molly Gibson, która urodziła się w 2020 roku z zarodka zamrożonego przez prawie 27 lat.

Więcej o: