Waloryzacja emerytur 2023 przekroczy 20 proc.? Premier Morawiecki: Wzrost znacząco przekroczy inflację

W tym roku seniorzy mogą liczyć na rekordową waloryzację, która będzie miała miejsce już 1 marca. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie jeszcze korzystniejsza, niż zakładały najbardziej optymistyczne prognozy i znacznie przekroczy inflację. Jak to możliwe?

Na wysokość waloryzacji wpływ mają dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest inflacja za rok wstecz, drugą natomiast realny wzrost płac. Choć początkowe prognozy mówiły, że w tym roku wyniesie 13,8 proc., co już czyniło ją rekordową, dziś jest już pewne, że będzie to więcej. Według ekspertów — co najmniej 14,8 proc. Choć dokładne dane poznamy już niebawem, Mateusz Morawiecki poinformował, że będzie ona jeszcze wyższa.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Waloryzacja emerytur 2023. Zdaniem premiera "wzrost emerytur znacząco przekroczy 20 proc."

W niedawnej rozmowie z Interią premier przyznał, że wzrost emerytur przekroczy 20 proc. - Podnosimy ją (waloryzację, przyp. red.) z 13,8 proc. do takiego poziomu, by żaden emeryt nie ucierpiał i by odzwierciedlała poziom inflacji. A jak dodamy do tego 13. i 14. emerytury, to wzrost emerytur znacząco przekroczy 20 procent i znacząco przekroczy inflację – stwierdził w rozmowie z portalem interia.pl. Co o takim wyliczeniu sądzą eksperci?

- Wliczanie "13" i "14" do waloryzacji to nieporozumienie. W 2020 r. coroczną 13. emeryturę zagwarantowano ustawowo, a 14. emeryturę przyznano też w 2021 r. i 2022 r., więc nie można udawać, że to jakieś nowe świadczenia, które od 2023 r. poprawią sytuację emerytów i rencistów — stwierdził dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego cytowany przez fakt.pl. Specjalista dodał także, że tak wysoka waloryzacja nie powinna być traktowana jako sukces, którym rząd mógłby się chwalić, gdyż wynika z przepisów obowiązujących od ponad 20 lat. Co więcej, zauważył także, że emeryci tracili przez inflację przez cały 2022 rok, a podwyżkę dostaną dopiero teraz, bez wyrównania za okres wsteczny.

Kiedy będzie wypłacana 13. emerytura? Co z "czternastkami"?

Tegoroczne "trzynastki" będą wypłacane w kwietniu i wyniosą 1588 zł 44 gr brutto dla każdego. Nie wiadomo jeszcze, ile to będzie netto, gdyż brakuje decyzji, czy zostaną one zwolnione z podatku dochodowego. "Czternastki" powinny zostać wypłacone na przełomie sierpnia i września. Dla osób ze świadczeniami do 2900 zł brutto wyniosą również tyle, co minimalna emerytura po waloryzacji. W przypadku pozostałych zostanie zastosowany mechanizm "złotówka za złotówkę". 

Więcej o: