Rząd szykuje spore zmiany dotyczące pochówków i cmentarzy. Od kiedy wejdą w życie?

Szykują się spore zmiany dotyczące pochówków i cmentarzy. Prace nad nową ustawą wciąż trwają, wiadomo jednak, co się zmieni. Każdy grób w Polsce ma trafić do cyfrowej bazy, a proces zgłaszania śmierci bliskich ma ułatwić elektroniczna karta zgonu.

Prace nad ustawą o cmentarzach i pochówku trwają już od kilku lat. Jesienią rząd zapowiadał, że wejdzie ona w życie do końca 2022 roku. Skala planowanych zmian sprawiła jednak, że proces znacznie się wydłużył. Jakie zmiany szykuje rząd? O zmianach w rozmowie z "Super Expressem" opowiedział Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci, odpowiedzialny za wprowadzenie nowej ustawy.

Zobacz wideo Na cmentarzach miejsca nie przebywa. Jak zaoszczędzić miejsce? [Next Station]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Elektroniczna karta zgonu i instytucja koronera. Zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówkach

Projekt nowej ustawy zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznej karty zgonu, która ma zastąpić obecną papierową. – Dzisiaj, kiedy lekarz przychodzi stwierdzić zgon, dokumentuje to na kartce papieru, którą dostaje obywatel, który musi się udać do Urzędu Stanu Cywilnego zgłosić zgon. Te procedury realizowane są na papierze – zauważył w rozmowie z "Super Expressem" Wojciech Labuda. Dzięki elektronicznej karcie zgonu cały proces, od momentu rejestracji zgonu aż po pochówek, będzie mógł zostać zrealizowany elektronicznie. Chodzi przede wszystkim o ułatwienie czynności rodzinie zmarłego, ale też lekarzom i urzędnikom.

Zmiana zapewni też ochronę informacji poufnych. – W karcie zgonu określa się przyczynę zgonu. Obywatel wędruje z dokumentem, który ma służyć przede wszystkim rejestracji zgonu do urzędu i wówczas urzędnik dowiaduje się, na co kto zmarł. Szczególnie w małych gminach może być to problem – zaznaczył Labuda. Jak podkreślił, przyczyna śmierci to informacja medyczna i nie jest istotna dla Urzędu Stanu Cywilnego. Ustawa ma także wprowadzić instytucję koronera, który będzie wsparciem w sytuacjach, w których do zgonu dochodzi w miejscach innych niż szpital czy dom lub istnieje problem z określeniem jego przyczyny.

Grób (zdjęcie ilustacyjne)6000 zł. Tyle kosztuje teraz "skromny pogrzeb" w Polsce

Elektroniczna baza miejsc pochówku. Ułatwi odnalezienie grobu

Ważną zmianą przygotowaną w ustawie jest cyfrowa baza cmentarzy i obowiązek prowadzenia elektronicznych ksiąg cmentarnych. Docelowo mają się w niej znaleźć informacje o wszystkich miejscach pochówku w Polsce. – Jest to natomiast obowiązek, który ma pojawić się stopniowo. Planujemy okres przejściowy. Dziś zakładamy, że od 1 stycznia 2026 r. już wszyscy powinni prowadzić księgi cmentarne elektronicznepowiedział Wojciech Labuda w rozmowie z "Super Expressem". Każdy grób ma trafić do elektronicznej bazy, co może znacznie ułatwić odnalezienie miejsca pochówku bliskim czy dalszej rodzinie.

emerytura po mężuEmerytura po mężu 2023. Te wdowy nie otrzymają z ZUS ani grosza

Więcej o: