Wymieszaj z wodą i wlej do doniczki. Skrzydłokwiat będzie uginał się od nowych liści

Wielu z nas ma w swoim mieszkaniu skrzydłokwiat. Pielęgnacja rośliny nie jest trudna, jednak warto od czasu do czasu wspomóc ją zdrowotnym nawozem, który jest tani i prosty w przygotowaniu. Sprawdź, co zrobić, by skrzydłokwiat zachwycił oko niejednego gościa.

Skrzydłokwiat cieszy się ogromną popularnością. Wielu z nas ma roślinę w swoim domu — oczyszcza powietrze i nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Mimo to warto od czasu do czasu wspomóc ją nawozem, który wpłynie pozytywnie na wzrost. Świetnie sprawdzą się domowe produkty, które znajdziemy w kuchni. Metody są łatwe, ekologiczne i skuteczne. Sprawdź, co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Podlewanie domowym nawozem przyniesie sporo korzyści

Skrzydłokwiat jest rośliną, której nie szkodzą chwilowe przerwy w podlewaniu. Mimo to warto nie dopuszczać do przesuszenia ziemi. Dobrym sposobem jest nawadnianie roztworem z drożdży, które zawierają witaminę B, fosfor, magnez i potas.

  1. Pokrusz kostkę świeżych drożdży i zmieszaj ją z 10 l wody. Zmniejszaj proporcje w zależności od tego, ile nawozu potrzebujesz.
  2. Odczekaj godzinę, aż mikstura będzie gotowa do użycia. Podlewaj skrzydłokwiat, który szybko odwdzięczy się zdrowymi, bujnymi liśćmi.

Innym sposobem, który wzmocni skrzydłokwiat i wpłynie na jego wzrost jest zastosowanie domowego nawozu z fusów po kawie, które zazwyczaj bez zastanowienia wyrzucamy do śmieci. To bogate źródło fosforu, potasu i magnezu, które powoli uwalniają się do ziemi. Roślina jest kwasolubna, dlatego nie ma przeciwwskazań, by po prostu wrzucić fusy do doniczki i zmieszać je delikatnie z ziemią.

Jak dbać o skrzydłokwiat? Pielęgnacja rośliny nie jest skomplikowana

Skrzydłokwiat nie ma wielu wymagań, dlatego dbanie o roślinę nie jest trudne. Warto jednak zwrócić uwagę, iż zimą potrzebuje nieco innych warunków niż latem. 

  1. Zraszanie liści — Rób to nawet codziennie, zwłaszcza jeśli skrzydłokwiat ma styczność z centralnym ogrzewaniem. Stosuj miękką wodę o temperaturze pokojowej.
  2. Podlewanie — Latem podlewaj 2-3 razy w tygodniu, a zimą rzadziej, gdyż w tym czasie roślina nie potrzebuje aż tak dużych ilości wody.
  3. Stanowisko — Pokój, w którym stoi skrzydłokwiat od października do wiosny powinien mieć temperaturę 16-18 stopni Celsjusza. Latem roślina będzie się rozwijać w temperaturze do 25 stopni. Warto postawić ją w półcieniu, jednak zupełny brak słońca może zahamować wzrost. 
Więcej o: