To pewne! Ci seniorzy dostaną prawie 300 zł więcej do emerytury. Dodatek zasili ich konta co miesiąc

Seniorzy mogą liczyć nie tylko na emeryturę, ale także dodatki, które przysługują im po 75. roku życia lub po spełnieniu odpowiednich warunków. Jednym z nich jest tzw. dodatek pielęgnacyjny, który po waloryzacji wyniesie niemal 300 zł. Kto go otrzyma?

Dodatek pielęgnacyjny to dodatkowe świadczenie, które seniorom po 75. roku życia jest przyznawane z automatu, wraz z comiesięczną wypłatą emerytury. Nie każdy jednak wie, że po spełnieniu pewnych warunków można wnioskować o niego wcześniej. Jak to zrobić?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Dodatek pielęgnacyjny 2023. Kto go otrzyma i gdzie znaleźć wniosek?

Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie, które przysługuje seniorowi w dwóch przypadkach, tj. gdy ukończy 75 lat albo gdy jest całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnej egzystencji.

W pierwszym przypadku świadczenie jest wypłacane z urzędu wraz z emeryturą. W drugim natomiast wymagane jest złożenie wniosku wraz z wypełnionym od lekarza pierwszego kontaktu zaświadczeniem o stanie zdrowia. Druk OL-9, który jest do tego niezbędny, znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że po otrzymaniu dokumentu od specjalisty masz miesiąc na złożenie wniosku.

Warto jednak wiedzieć, że w dwóch przypadkach, nawet po spełnieniu powyższych warunków, nie będziesz mógł otrzymać dodatku pielęgnacyjnego. Na wypłatę nie mogą liczyć osoby, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu. Drugą grupą są seniorzy pobierający zasiłek pielęgnacyjny. Choć nazwa brzmi podobnie, są to dwa różne świadczenia, a otrzymywać można tylko jedno z nich. 

Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny? Od marca seniorzy mogą liczyć na podwyżkę

Obecnie dodatek pielęgnacyjny wynosi 256,44 zł. Warto jednak wiedzieć, że podlega on waloryzacji, co oznacza, że od 1 marca 2023 roku seniorów czeka podwyżka świadczenia. Według wyliczeń portalu kobieta.wp.pl wzrośnie ono do 294,39 zł.

Więcej o: