Dodatek pielęgnacyjny to dodatkowe świadczenie, które seniorom po 75. roku życia jest przyznawane z automatu, wraz z comiesięczną wypłatą emerytury. Nie każdy jednak wie, że po spełnieniu pewnych warunków można wnioskować o niego wcześniej. Jak to zrobić?
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek pielęgnacyjny to świadczenie, które przysługuje seniorowi w dwóch przypadkach, tj. gdy ukończy 75 lat albo gdy jest całkowicie niezdolny do pracy oraz samodzielnej egzystencji.
W pierwszym przypadku świadczenie jest wypłacane z urzędu wraz z emeryturą. W drugim natomiast wymagane jest złożenie wniosku wraz z wypełnionym od lekarza pierwszego kontaktu zaświadczeniem o stanie zdrowia. Druk OL-9, który jest do tego niezbędny, znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że po otrzymaniu dokumentu od specjalisty masz miesiąc na złożenie wniosku.
Warto jednak wiedzieć, że w dwóch przypadkach, nawet po spełnieniu powyższych warunków, nie będziesz mógł otrzymać dodatku pielęgnacyjnego. Na wypłatę nie mogą liczyć osoby, które przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu. Drugą grupą są seniorzy pobierający zasiłek pielęgnacyjny. Choć nazwa brzmi podobnie, są to dwa różne świadczenia, a otrzymywać można tylko jedno z nich.
Obecnie dodatek pielęgnacyjny wynosi 256,44 zł. Warto jednak wiedzieć, że podlega on waloryzacji, co oznacza, że od 1 marca 2023 roku seniorów czeka podwyżka świadczenia. Według wyliczeń portalu kobieta.wp.pl wzrośnie ono do 294,39 zł.