Jak pozbyć się wciornastków z monstery? Zalej łyżkę wodą i spryskaj roślinę, a problem zniknie

Prawdziwą zmorą hodowców roślin są szkodniki, takie jak wciornastki czy przędziorki. Niewielkie i trudno dostrzegalne na pierwszy rzut oka, potrafią poczynić znaczne i często nieodwracalne szkody. Jak się ich pozbyć? Pomogą domowe sposoby na wciornastki.

Wciornastki to szkodniki, które często pojawiają się na monsterach, ale też fikusach czy storczykach. Są niewielkie, na tyle, że trudno je dostrzec gołym okiem. Mimo to w krótkim czasie potrafią doprowadzić do prawdziwej inwazji, a roślina zaczyna marnieć. Zmagają się z nimi zarówno osoby uprawiające monstery, bluszcze czy fikusy w domach, jak i hodowcy róż, pomidorów czy ogórków. Jak się ich pozbyć?

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej sprawdzonych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wciornastek na monsterze, fikusie czy storczyku. Jak go rozpoznać?

Wciornastki są ledwo dostrzegalne gołym okiem. To bardzo małe, czarne, pomarańczowe lub brązowawe przecinki, które dojrzeć można przy pomocy lupy. Samice wciornastków składają jaja w liściach lub miękkich częściach łodygi rośliny. Po wykluciu się larwy atakują ją, pożerając liście od ich spodniej części. Znakiem, że monsterę zaatakował wciornastek, są m.in. srebrzystobiałe błyszczące ślady na liściach i czarne plamki na ich spodniej stronie. Roślina przestaje rosnąć, jest osłabiona, liście stają się zdeformowane. Niezwalczone w porę szkodniki w końcu doprowadzić mogą do jej zamierania. Jeśli masz podejrzenia, że monstera została zaatakowana przez szkodniki, oddziel ją od pozostałych roślin i dokładnie przy pomocy lupy obejrzyj każdy z liści.

 

Domowe sposoby na wciornastki. Wystarczy kilka kropel, by szybko pozbyć się problemu

W walce z wciornastkami pomocne okazują się domowe sposoby. Jednym ze sposobów jest oprysk z wody, płynu do mycia naczyń i olejku neem. Wyciąg z nasion miodli indyjskiej okazuje się wyjątkowo skuteczny w walce z różnymi szkodnikami roślin. Minusem takiej kuracji jest nieprzyjemny zapach. Jak przygotować taki oprysk?

  • Pół litra wody przelej do butelki ze spryskiwaczem.
  • Dodaj pół łyżeczki płynu do mycia naczyń i pół łyżeczki olejku neem.
  • Wstrząśnij delikatnie, a następnie dokładnie opryskaj liście i łodygi monstery, szczególnie od spodu.

Zabieg powtarzaj co 3-4 dni. Pamiętaj, by na czas kuracji odizolować doniczkę od innych roślin. Konieczne będzie też wymienienie podłoża na świeże, by pozbyć się larw. Na wierzch podłoża możesz wysypać cynamon. Na wciornastki skutecznie zadziała też oprysk z tej przyprawy.

  • Łyżkę mielonego cynamonu zalej szklanką gorącej wody.
  • Przykryj i odstaw do zaparzenia na ok. 30 minut.

Po tym czasie przecedź wywar przez ściereczkę lub gazę o drobnych oczkach. Przelej do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie opryskaj rośliny zaatakowane przez wciornastki, ale też przędziorki.

Więcej o: