Po raz piąty kraj ten został uznany za najszczęśliwszy na świecie. Polska dopiero na 48. miejscu

Jaki jest najszczęśliwszy kraj na świecie? To państwo już od 2018 roku plasuje się w czołówce w rankingu stworzonym przez World Happiness Report. Okazuje się, że trzy rzeczy wpływają na szczęście obywateli.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Finlandia po raz piąty z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w rankingu World Happiness Report, który jest międzynarodową inicjatywą, uwzględniającą 156 krajów. Wszystko spowodowane jest trzema czynnikami. Ciekawostką jest, że pozostałe kraje skandynawskie utrzymują się w rankingu, w pierwszej ósemce. Dania jest druga, Islandia trzecia, Szwecja siódma, a Norwegia ósma. Polska znajduje się na 48. miejscu. Pozycja państwa ustalana jest na postawie: 

  • migracji, wewnętrznych, jak i zewnętrznych,
  • wsparcia społecznego w danym kraju,
  • średniej długości życia,
  • korupcji oraz jej braku.

Doktor Frank Martela to fińska psycholog i filozof, która wykłada na uniwersytecie Aalto w Finlandii. Kobieta w rozmowie z portalem cncb.com zdradziła, dlaczego to właśnie Finowie plasują się na 1. miejscu rankingu najszczęśliwszego kraju na świecie. Chodzi o 3 kluczowe kwestie.

Zobacz wideo Fiński sposób na bezdomność: mieszkania zamiast schronisk

Finowie nie porównują się z innymi osobami i nie obnoszą się z bogactwem

Istnieje słynne zdanie fińskiego poety: "Kell’onni on, se onnen kätkeköön". Oznacza ono mniej więcej: Nie porównuj ani nie chwal się swoim szczęściem. Finowie naprawdę biorą to sobie do serca, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczy materialne. Doktor wspomina, że spotkała raz jednego z najbogatszych ludzi w Finlandii. Mężczyzna pchał malucha w wózku, w stronę przystanku tramwajowego. Mógł kupić drogi samochód lub wynająć kierowcę, ale wybrał transport publiczny. Psycholog radzi więc, aby bardziej skoncentrować się na tym, co sprawia, że jesteś szczęśliwy, a mniej na patrzenie na życie innych. Pierwszym krokiem do prawdziwego szczęścia jest wyznaczenie własnych standardów, zamiast porównywania się z innymi.

Finowie nie zapominają o zaletach natury. Uwielbiają spędzać czas na wsi

Większość Finów uważa, przyrodę za niezwykle ważną w ich życiu, ponieważ zapewnia im spokój ducha, energię i relaks. Pracownicy w tym kraju mają prawo, do czterech tygodni letnich wakacji. Wielu z nich wyjeżdża wtedy na wieś, często bez dostępu do prądu i bieżącej wody. Regularnie chodzą również na spacery. Psycholog radzi spędzać czas na łonie natury, aby zwiększyć, dobre samopoczucie i dać sobie poczucie osobistego rozwoju. 

Dla Finów zaufanie to podstawa. Cenią sobie uczciwość

Badania pokazują, że im wyższy poziom zaufania w danym kraju, tym szczęśliwsi są jego obywatele. Eksperyment "zgubiony portfel" w 2022 roku sprawdzał uczciwość obywateli. Polegał na upuszczaniu 192 portfeli w 16 miastach, na całym świecie. W Helsinkach 11 z 12 portfeli zostało zwróconych właścicielowi. Finowie mają do siebie zaufanie i cenią sobie szczerość. Jeśli cokolwiek zgubiłeś, jest duże prawdopodobieństwo, że dana rzecz wróci do ciebie. Dzieci również często jadą w Finlandii do domu autobusem publicznym ze szkoły i bawią się na zewnątrz bez nadzoru.

Więcej o: