Zaparowane szyby w oknach to częsty widok w sezonie grzewczym. Woda skrapla się na rolety, a nadmiar wilgoci sprzyja rozwijaniu się pleśni. Najwięcej wilgoci gromadzi się w kuchni i łazience, jednak pleśń może wystąpić również w innych pomieszczeniach. Podpowiadamy, jak się jej pozbyć.
Usuwanie pleśni wymaga cierpliwości. Zanim sięgniesz po silne detergenty, wypróbuj naturalne i domowe sposoby. Jednym z nich jest ocet. Rozcieńcz go z wodą w proporcjach 1:1 i przemyj miejsca, w których pojawiła się pleśń. Zamiast octu możesz użyć proszku do prania i płynu do mycia naczyń. Wymieszaj je z wodą i wyczyść rolety za pomocą ściereczki z mikrofibry.
Pleśń na roletach to nie tylko defekt wizualny i nieprzyjemny zapach. Obecność pleśni w mieszkaniu wpływa na drogi oddechowe, sprzyja powstawaniu alergii i pogarsza samopoczucie. Ból głowy, rozdrażnienie i podatność na infekcje to tylko niektóre z dolegliwości, które wywołuje obecność grzybów pleśniowych.
Podstawową czynnością jest regularne wietrzenie mieszkania. Możesz zaopatrzyć się też w pochłaniacz wilgoci, który pomoże ci osuszyć pomieszczenie. Unikaj nadmiernego ogrzewania domu, a podczas gotowania włącz okap i przykrywaj garnki. Jeśli masz możliwość, nie wieszaj mokrych ubrań w domu. Dzięki temu wilgoć nie będzie gromadzić się na oknach.
Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl