Jak usunąć pleśń z rolet? Spryskaj je mieszanką za 4 zł, a pozbędziesz się problemu na długo

Pleśń to wróg numer jeden każdej pani domu. W okresie zimowym często pojawia się na roletach. Ciemnych plam nie można lekceważyć. Mogą powodować reakcje alergiczne czy problemy z układem oddechowym. Jak samemu pozbyć się pleśni na roletach i jak zapobiegać jej powstawaniu?

Zaparowane szyby w oknach to częsty widok w sezonie grzewczym. Woda skrapla się na rolety, a nadmiar wilgoci sprzyja rozwijaniu się pleśni. Najwięcej wilgoci gromadzi się w kuchni i łazience, jednak pleśń może wystąpić również w innych pomieszczeniach. Podpowiadamy, jak się jej pozbyć.

Jak usunąć pleśń na roletach? Najłatwiejszy sposób

Usuwanie pleśni wymaga cierpliwości. Zanim sięgniesz po silne detergenty, wypróbuj naturalne i domowe sposoby. Jednym z nich jest ocet. Rozcieńcz go z wodą w proporcjach 1:1 i przemyj miejsca, w których pojawiła się pleśń. Zamiast octu możesz użyć proszku do prania i płynu do mycia naczyń. Wymieszaj je z wodą i wyczyść rolety za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Poranek Wypij szklankę tego napoju po przebudzeniu. Zadziała jak kawa

Jak na otoczenie wpływa pleśń? Groźna dla domu i zdrowia

Pleśń na roletach to nie tylko defekt wizualny i nieprzyjemny zapach. Obecność pleśni w mieszkaniu wpływa na drogi oddechowe, sprzyja powstawaniu alergii i pogarsza samopoczucie. Ból głowy, rozdrażnienie i podatność na infekcje to tylko niektóre z dolegliwości, które wywołuje obecność grzybów pleśniowych.

Zobacz wideo Działa lepiej, niż niejeden proszek do czyszczenia. Poznaj właściwości kwasu cytrynowego

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni na roletach? Wietrzenie nie wystarczy

Podstawową czynnością jest regularne wietrzenie mieszkania. Możesz zaopatrzyć się też w pochłaniacz wilgoci, który pomoże ci osuszyć pomieszczenie. Unikaj nadmiernego ogrzewania domu, a podczas gotowania włącz okap i przykrywaj garnki. Jeśli masz możliwość, nie wieszaj mokrych ubrań w domu. Dzięki temu wilgoć nie będzie gromadzić się na oknach.

Puder Pudry, które robią furorę. Sprawią, że twarz będzie promienna i świeża

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Więcej o: