Najlepszy nawóz do zielistki zazwyczaj wylewasz do zlewu. Jej liście od razu odżyją

Zielistka to niezwykle urokliwa i prosta w uprawie roślina doniczkowa, która zdobi wiele domów. Wyglądem przypomina kępy traw. Choć potrafi się przystosować do wielu warunków, warto odpowiednio o nią zadbać, gdyż odwdzięczy nam się niebywałą urodą oraz zdrowotnymi właściwościami.

Zielistka swoim wyglądem przypomina kępy ozdobnej trawy opadającej swobodnie na boki. Osiąga ok. 30 centymetrów wysokości, a jej listki są długie i wąskie. Przepięknie wygląda zarówno w doniczce stojącej na parapecie czy szafce, jak i wiszącej. Jest nie tylko uroczą dekoracją, ale wykazuje właściwości zdrowotne. To naturalny oczyszczacz powietrza i pochłaniacz wilgoci, dlatego warto trzymać ją w sypialni. Co zrobić, aby pięknie i zdrowo rosła?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak zadbać o zielistkę? Choć nie ma olbrzymich wymagań, pamiętaj o tych kwestiach

Zielistka nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o stanowisko. Odnajdzie się zarówno w miejscu dobrze nasłonecznionym, jak i cienistym. Dobrze jednak nie wystawiać jej na działanie mocnego, palącego słońca, gdyż może to spowodować żółknięcie, a nawet poparzenie liści. To samo tyczy się bliskiej odległości od kaloryfera. Najlepiej czuje się w temperaturze od ok. 15 do 20 stopni. Choć jest wyjątkowo odporna na brak wody i naprawdę trzeba się postarać, żeby ją wysuszyć, latem dobrze jest nawadniać ją umiarkowanie, do trzech razy w tygodniu, zimą wystarczy raz. Używaj niedużej ilości wody, by jej nie przelać, gdyż za tym nie przepada. Uwielbia za to zraszanie liści. 

Domowy nawóz dla zielistki. Wykonasz go z niejadalnych resztek

Jeśli chcesz, aby zielistka rosła bujna i zdrowa, możesz wspomóc ją domowym nawozem. Idealnie sprawdzą się do tego skorupki jajek, w których znajdziesz węglan wapnia, cynk, miedź i krzem. Wystarczy, że je pokruszysz i wsypiesz do doniczki, lub zalejesz ciepłą wodą i odstawisz na dwa tygodnie w chłodne i ciemne miejsce. Po tym czasie przecedź i podlej roślinę. Najprostszym sposobem jest wykorzystanie niesolonej wody po gotowaniu jajek, wlewając ją do doniczki raz na dwa tygodnie. Ten sposób sprawdzi się zarówno dla zielistki, jak i oleandrów, sansewierii i bugenwilli. 

Więcej o: