13. emerytura 2023 będzie niższa? Rząd wciąż nie zdecydował o kluczowej kwestii

Seniorzy mogą w tym roku liczyć nie tylko na rekordową waloryzację, ale także "trzynastkę", która ma trafić na ich konta już w kwietniu. Choć czasu do wypłat zostało niewiele, rząd nadal nie zdecydował, czy dodatkowa wypłata będzie zwolniona z podatku dochodowego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, trzynasta emerytura była zwolniona z podatku tylko i wyłącznie w 2022 roku. Choć dziś wiemy, że tegoroczne świadczenie wyniesie 1588,44 zł brutto, wciąż nie ma pewności co do jego wysokości netto. Czasu jest coraz mniej, a decyzji rządu brak. Czy niektórzy seniorzy będą musieli zapłacić od niej podatek?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Schreiber o 13. emeryturze: Gdybyśmy obiecywali coś na grudzień, to byłaby tylko obietnica wyborcza

Wypłaty "trzynastek" tuż-tuż. Dlaczego wciąż nie wiadomo, ile pieniędzy trafi do seniorów?

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które ma wspomóc finansowo seniorów. Rząd po raz pierwszy wypłacił ją 4 lata temu, natomiast już od 2020 roku jest gwarantowana ustawowo. W tym roku ma wynieść 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile minimalna emerytura. 

Choć do tegorocznych wypłat, które zaplanowano na kwiecień, zostało zaledwie kilka tygodni, wciąż nie wiadomo, ile pieniędzy dokładnie trafi na konta seniorów. Dlaczego? Portal fakt.pl zwraca uwagę, że rozporządzenie, które zwalniało to świadczenie z podatku, obowiązywało tylko w 2022 roku. Oznacza to, że istnieje szansa, że tym razem spora część seniorów będzie musiała się z niego rozliczać. Wszystko z powodu braku nowych przepisów.

Jeśli przepisy się nie zmienią, ci seniorzy otrzymają mniej pieniędzy z 13. emerytury

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, z podatku zwolnione są jedynie świadczenia do 2500 zł brutto. Należy pamiętać, że już 31 marca będzie miała miejsce rekordowa waloryzacja, co przełoży się na wysokość emerytur. Jak zauważa fakt.pl "tylko osoby mające bardzo niskie emerytury, takiego PIT od trzynastki nie muszą się obawiać".

Według wyliczeń portalu, o potrącenia z "trzynastki" nie muszą się martwić tylko osoby, które aktualnie mają 794 zł brutto emerytury lub mniej. Jeśli przepisy się nie zmienią, seniorzy, którzy otrzymują wyższe świadczenia, muszą się liczyć z potrąceniem z tytułu podatków. Co więcej, ten sam problem może dotyczyć także "czternastek", które planowo mają być wypłacane na przełomie sierpnia i września.

Więcej o: