Po śmierci bliskiego złóż jeden wniosek. ZUS ci o nim nie przypomni i możesz sporo stracić

O tym, że gromadzone przez lata środki z OFE podlegają dziedziczeniu, wie niewiele osób. Ani ZUS, ani towarzystwa zarządzające funduszami, nie przypominają o tym rodzinie zmarłej osoby. Zdarza się, że mowa o kwocie sięgającej kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie środki zgromadzone w OFE i w tzw. II filarze, czyli na subkoncie, na które przekazywana jest część lub całość składki z OFE, podlegają dziedziczeniu. ZUS o tym nie informuje, co oznacza, że wiele osób mogło stracić przez to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

ZUS o tym nie informuje. Można przez to stracić sporo pieniędzy

Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS przed przejściem na emeryturę podlegają dziedziczeniu. Prawo do nich ma zarówno współmałżonek, jak i spadkobierca i osoba wskazana przez zmarłego, czyli osoba uposażona. – Środki zgromadzone w OFE są dzielone na dwie części. Pierwsza przysługuje małżonkowi, a druga osobom wskazanym przez zmarłego członka funduszu. Jeśli nie zostały one wskazane, środki te należą się spadkobiercom – podkreśla doradca prawny Mariusz Sowiński w rozmowie z Business Insiderem. W przypadku braku małżonka wszystkie fundusze środki przypadają wskazanym przez zmarłego osobom lub spadkobiercom.

Co jednak ważne, ZUS nie informuje bliskich zmarłego ani wskazanych przez nią osób o środkach zgromadzonych na subkoncie. By uzyskać informację o członkostwie w OFE czy wysokości zebranych środków, musimy sami złożyć wniosek w odpowiednim oddziale ZUS, a następnie zgłosić się do zarządzającego funduszami towarzystwa. Złożenie wniosku jest też konieczne, jeśli chcemy otrzymać zgromadzone w OFE środki.

Jak odziedziczyć pieniądze z OFE? Konieczne będzie złożenie wniosku

Jak zaznacza ZUS, każdy, kto przystępował do OFE, mógł wskazać jedną lub więcej osób, którym po śmierci będą przysługiwały zgromadzone w II filarze środki. W przypadku śmierci bliskiego, jeśli chcesz uzyskać dostęp do zgromadzonych w II filarze funduszy, musisz złożyć odpowiedni wniosek w zależności od tego, gdzie zgromadzone zostały pieniądze.

Jeśli zmarły przystąpił do OFE, wniosek wraz z koniecznymi dokumentami (odpisem aktu zgonu i aktu małżeństwa lub prawomocnym postanowieniem sądu stwierdzającym nabycie spadku) musisz złożyć bezpośrednio do odpowiedniego funduszu. Jeśli nie przystąpił do OFE, ale gromadził środku na subkoncie, osoba uprawniona, tj. małżonek lub wskazani przez zmarłego bliscy, mogą złożyć wniosek do ZUS o transfer lub wypłatę środków z subkonta. Jeśli ubezpieczony nie wskazał osób uprawnionych do dziedziczenia, środki wchodzą w skład spadku.

Więcej o: