Sumak potrafi stać się prawdziwą "zemstą sąsiada". Jak o niego dbać, by nie opanował całego ogrodu?

Pielęgnacja sumaka nie należy do najprostszych. Piękna roślina potrafi być wymagająca, a jego uroda potrafi być naprawdę zdradliwa. Jak we właściwy sposób opiekować się krzewem? Jest na to kilka sposobów. Oto najważniejsze, o czym musisz pamiętać, decydując się na uprawę "zemsty sąsiada".

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sumak nie bez powodu doczekał się przydomka "zemsta sąsiada". Choć jego piękne liście i pędy mogą zachwycać, w rzeczywistości pielęgnacja rośliny może spędzać sen z powiek nawet najlepszym ogrodnikom. Jak najlepiej zająć się krzewem? O tych zasadach musisz pamiętać.

Zobacz wideo Wypróbuj jeden z czterech prostych sposobów i ciesz się pięknymi kwiatami dłużej!

Sumak octowiec - mroczna tajemnica pięknej rośliny. Jak zająć się "zemstą sąsiada"?

Najpopularniejszą odmianą sumaka w Polsce jest octowiec. Krzew pokrywa od trzech do pięciu metrów powierzchni. Wyróżnia się przede wszystkim pięknymi pędami pokrytymi brązowymi włoskami oraz pierzastymi liśćmi, które jesienią zmieniają kolor z zieleni na różne odcieni żółci, pomarańczu i czerwieni. Krótki pień i rozłożyste gałęzie sprawiają, że jego korona przybiera kształt parasola, zalewając ogród kaskadami kolorowych liści.

Przydomek "zemsta sąsiada" nie wziął się jednak znikąd. Sumak znany jest ze swojego systemu korzeniowego, który potrafi rozrosnąć się nawet do 10 metrów. Bujna roślina stopniowo stara się opanować otaczający go teren, powoli zajmując cały ogród, w tym także powierzchnię należącą do sąsiadów. Jak temu zapobiec

Pielęgnacja sumaka. Jak właściwie zadbać o roślinę?

Na wstępie, aby uniknąć ekspansji korzeni rośliny, warto wybrać jej właściwą odmianę. Najmniejszy rozrost pędów można zauważyć w przypadku "Tiger Eyes" oraz „Laciniata". Nie wystarczy jednak tylko usuwać nowopowstałych odrostów. Pamiętaj także o wykopywaniu korzeni matczynych. Tylko w ten sposób zapobiegniesz temu, że roślina opanuje cały ogród.

Możesz także zdecydować się na inne rozwiązanie. Zamiast zasadzać rośliny bezpośrednio w glebie, użyj dużej donicy. Ściany naczynia zapobiegną ekspansji korzeni, dzięki czemu nie będziesz się martwić o stałe doglądanie krzewu.

Więcej o: