Walentynki obchodzi się na wiele sposobów, jednak najpowszechniejszym z nich jest obdarowywanie innych osób prezentami, jak kartki na walentynki, balony walentynkowe czy słodkości. Wiele osób chętnie dzieli się również ciekawymi wierszykami na walentynki.
Walentynki wywodzą się ze starożytnej tradycji chrześcijańskiej oraz rzymskiej. W Europie znane jako święto Walentego, rzymskiego męczennika żyjącego w III wieku. Cesarz Rzymski Klaudiusz II Gocki miał zabronić mężczyznom zawierania małżeństw, gdyż chciał, aby masowo udawali się oni na wojnę. Społeczeństwu się to nie podobało, a biskup, święty Walety, miał udzielać potajemnych ślubów, za co został skazany na egzekucję. Stracono go właśnie 14 lutego, a w świadomości ludzi zapisał się jako patron zakochanych.
Święto popularne przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach Europy czy Azji. Do Polski przybyło w latach 90. Dlaczego tak późno? Po pierwsze Polska niechętnie przyjmowała zachodnie tradycje i zwyczaje, z drugiej zaś strony w tradycji naszych przodków zapisała się Noc Kupały obchodzona w nocy z 21 na 22 czerwca. Do dziś to święto określa się jako słowiańską alternatywę dla walentynek.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
14 lutego to święto miłości i okazywania uczuć najbliższym. Jakie są walentynkowe tradycje? W Wielkiej Brytanii popularnym rodzajem prezentu na 14 lutego są kartki walentynkowe. Pierwsza z nich pochodzi właśnie z tego kraju. Karol Orleański podarował ją swojej żonie. Brytyjczycy chętnie obdarowują się walentynkowymi kartkami i stanowi to dla nich tradycję.
W Stanach Zjednoczonych walentynki obchodzi się hucznie. Ulice udekorowane są serduszkami, a w sklepach znajdziemy specjalne walentynkowe promocje. Amerykanie obdarowują się prezentami i równie popularnymi, jak w Wielkiej Brytanii, kartkami na walentynki.
Francuzi zamiast kartek wysyłają kwiaty, Duńczycy natomiast ślą sobie zabawne wiersze na walentynki, w Japonii zaś to kobiety kupują prezenty mężczyznom. Głównie są to słodkości albo walentynkowe balony.
Walentynki popularne są również w Tajlandii, gdzie tego dnia organizuje się konkurs na najdłuższy pocałunek. W Czechach walentynki obchodzi się dwa razy w roku - 14 lutego i 1 maja. Tradycją jest wieszanie kłódek na Moście Karola w Pradze.