Stracił 90 tysięcy złotych. Miał wpłacić pieniądze na "bezpieczne konto"

Policja po raz kolejny przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników banku. - Jeśli dzwoni do Ciebie pracownik banku i twierdzi, że twoje oszczędności są zagrożone, rozłącz się i zadzwoń na infolinię banku, aby zweryfikować tę informację - przypominają funkcjonariusze.

O tym, jak aktywni są obecnie oszuści, przypomina historia z województwa podlaskiego. Jak dowiadujemy się ze strony hajnowskiej policji, 50-letni mieszkaniec Hajnówki dał się oszukać na 90 tysięcy złotych. Mężczyzna został poproszony przez oszustów o przelanie pieniędzy na "bezpieczne konto". 

Zobacz wideo Jak studentki wspominają kolędę? "Bałam się, nie otworzyłam"

Zabezpieczenie pieniędzy na zastępczych rachunkach

Jak wynika z relacji 50-latka, zadzwonił do niego mężczyzna, który podał się za pracownika banku. Poinformował go, że ktoś próbował z jego konta firmowego i na jego dane wziąć kredyt i wykonać przelew na "podejrzany rachunek". Oszust dodał także, że pieniądze należy zabezpieczyć, dlatego też musi przekierować rozmowę do działu technicznego. 

Tym razem rzekoma pracownica banku zaproponowała 50-latkowi zabezpieczenie oszczędności na zastępczych rachunkach. Miały zostać dodane do jego głównego konta bankowego. Mężczyzna chcąc chronić swoje oszczędności postępował zgodnie z jej instrukcjami. Na wskazane przez kobietę konta hajnowianin dwukrotnie przelał po blisko 45 tysięcy złotych. Gdy 50-latek próbował ponownie zalogować się na firmowe konto okazało się, że dostęp do rachunku został zablokowany

- poinformowała policja.

Zachowaj ostrożność

50-latek powiedział do kobiety, że może mieć miejsce przestępstwo. Ta natomiast odrzekła, że powiadomi o tym policję. Niedługo po tej rozmowie do 50-latka zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta. Poprosił, by hajnowianin odblokował dostęp do konta. Jego zdaniem było to konieczne, by namierzyć sprawców, którymi mogą być również pracownicy banku. W tym momencie 50-latek zorientował się, że najprawdopodobniej ma do czynienia z oszustami.

Policja apeluje więc o zachowanie ostrożności w sprawach finansowych. - Jeśli dzwoni do Ciebie pracownik banku i twierdzi, że twoje oszczędności są zagrożone, rozłącz się i zadzwoń na infolinię banku, aby zweryfikować tę informację. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję dzwoniąc pod numer 112 - czytamy na stronie hajnowskiej policji. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: