Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Spryskaj liście mieszanką wody i popularnego napoju

Choć malutkie i niepozorne z wyglądu, nornice potrafią być prawdziwym utrapieniem dla każdego ogrodnika. Pożywiając się nasionkami i owocami, uszkadzają korzenie roślin oraz cebulki kwiatów, przez co w krótkim czasie potrafią zrujnować cały ogród. Jak się ich pozbyć?

Nornice mają brązowo-szare futerko, duże, czarne oczy, lekko ostry pyszczek i goły ogon. Czasami mylimy je z myszami, choć są mniejsze i mają krótsze łapki oraz ogony. Prowadzą głównie nocny lub wieczorny tryb życia, jednak zdarza się, że spotkamy je za dnia, gdy poszukują jedzenia. Żywią się nasionami, owocami, czasami obgryzają korę młodych drzew. Przez swoją działalność uszkadzają korzenie roślin, niekiedy także ich cebulki. Jak pozbyć się nornic w prosty, niedrogi i humanitarny sposób?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Niezawodny sposób na nornice. Szybko się ich pozbądź i zadbaj o rośliny

Jeśli zmagasz się z nornicami, które niszczą twój ogród, wygoń je z pomocą skutecznego odstraszacza. Zrobisz go z zaparzonej i ostudzonej kawy. Dolej do niej wody w proporcji 1:4 i taką mieszanką pryskaj liście roślin. W prosty sposób pozbędziesz się nie tylko kłopotliwych gryzoni, ale także ślimaków. Dodatkowo taki oprysk wspaniale wpłynie na rośliny, odżywi je i sprawi, że będą pięknie rosły. Jest niedrogi, banalnie łatwy w przygotowaniu i bardzo skuteczny.

Proste sposoby na nornice. Są tanie i niezwykle skuteczne

Oprócz domowego oprysku możesz skorzystać jeszcze z kilku innych, równie prostych i niedrogich trików:

  • Nornice boją się innych zwierząt. Regularnie odwiedzaj ogród z psem albo kotem, możesz także wrzucić do tuneli gryzoni odrobinę ich sierści, a szybko się wyniosą.
  • Ponieważ nornice nie znoszą mocnych zapachów, szybko wypędzisz je z pomocą ząbków czosnku lub liści orzecha włoskiego.
  • Podobnie jak krety, źle reagują na hałas. Niedaleko nory wbij w ziemię pręt i nałóż na niego plastikową butelkę, a szybko uciekną.
Więcej o: