Kiedy wysiewać pomidory, by urosły zdrowe i pyszne? Najlepszy termin coraz bliżej

Kiedy wysiewać pomidory by rosły zdrowe i bogato obradzały? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji ogródek lub balkon, wystarczy stosować się do kilku wskazówek, a zbiory będą niezwykle obfite.

Zastanawiasz się, kiedy siać pomidory i jak o nie zadbać, by wkrótce obdarowały cię pysznymi i obfitymi plonami? Okazuje się, że jest to dość proste, a co więcej, nie potrzebujesz do tego ogródka. Wystarczy trochę miejsce na balkonie lub parapecie. Jak się za to zabrać i czego będziesz potrzebować?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wpływają na libido i potencję, a także zapobiegają nowotworom. Cudowne pomidory!

Kiedy wysiewać pomidory, by cieszyć się pysznymi zbiorami? Termin coraz bliżej

Pomidory możesz wysiewać już na początku marca, jeśli jednak trochę się spóźnisz, nic się nie stanie. To najlepszy czas, ponieważ temperatury zazwyczaj utrzymują się na stałym poziomie, a przymrozki to rzadkość. W co należy się zaopatrzyć?

  • Nasiona pomidora z pewnego źródła i z dobrą datą ważności. Kupuj je w sklepach ogrodniczych lub na targach, aby mieć pewność, że są świeże.
  • Wielodoniczki, czyli kilkadziesiąt połączonych ze sobą minidoniczek. Zamiast nich możesz kupić pojedyncze, plastikowe, z wieloma otworami. Sprawdzą się także wytłaczanki po jajkach.
  • Przepuszczalnej i lekkiej ziemi.

Jak dbać o wysiane pomidory, by zdrowo rosły? Te kwestie mają ogromne znaczenie

Do doniczek nasyp gleby, a następnie włóż nasionka. W przypadku wielodoniczek — jedno lub dwa, jeśli zaś chodzi o te plastikowe — wysiewaj co ok. 2 cm. Z pomocą palca, delikatnie wepchnij je pod ziemię, na ok. pół centymetra. Na koniec podlej i przykryj przeźroczystą pokrywką. W ten sposób stworzysz miniaturową szklarnię, w której będą idealne warunki do kiełkowania. Ważne jest jednak, aby pokrywka nie była super szczelna. Codziennie rozpylaj nad nimi delikatną mgiełkę i dbaj, by podłoże nigdy nie wyschło, a wokół staraj się utrzymywać temperaturę ok. 25 stopni. Gdy po około 7 dniach zaczną kiełkować, zdejmij pokrywkę, a temperaturę obniż do 20 stopni za dnia i 15 stopni nocą. Odczekaj do dwóch tygodni, aż zacznie rozwijać się liść właściwy, a kiedy tak się stanie, przełóż je do większych, osobnych doniczek (tzw. pikowanie). Połowa maja to idealny czas na przesadzenie do stałego miejsca w gruncie. 

Więcej o: