ZUS wysyła ważne dokumenty do emerytów i rencistów. Każdy powinien je dostać do 1 marca

Na przełomie stycznia i lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych, które mają dotrzeć do odbiorców przed 1 marca. Powinien otrzymać je każdy, kto choć raz w 2022 roku pobrał świadczenie z ZUS. Które z nich należy rozliczyć samodzielnie?

Przed 1 marca każdy, kto pobierał świadczenia z ZUS-u w 2022 roku, powinien otrzymać od listonosza przesyłkę z deklarację podatkową. Co istotne, dostępna jest ona także online na portalu PUE ZUS. Aby móc ją zobaczyć, trzeba zalogować się do swojego indywidualnego profilu. W zależności od wypłacanych świadczeń emeryci i renciści mogą otrzymać trzy różne deklaracje. Czym się różnią i które należy rozliczyć?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Kto otrzyma PIT-40A? W tych przypadkach nie musisz składać zeznania

Osoby, które choć raz w zeszłym roku pobrały świadczenia z ZUS-u, otrzymają deklaracje podatkowe, które należy rozliczyć od 15 lutego do 2 maja. Okazuje się, że w niektórych przypadkach emeryci nie muszą robić nic. Jak podaje superbiz.se.pl, PIT-40A trafi do:

  • emerytów i rencistów, którzy pobierali świadczenie przez cały rok kalendarzowy, a z ich rozliczenia nie wynika kwota nadpłaty, tylko niedopłata, lub równe zero złotych,
  • osób, które korzystały z renty socjalnej, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego czy świadczenia kompensacyjnego,
  • nierezydentów mieszkających w innych państwach, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z odrębną stawką podatku za uzyskiwane w naszym kraju świadczenia emerytalno-rentowe.

Co istotne, jak możemy przeczytać na stronie podatki.gov.pl, jeśli otrzymałeś PIT-40A i nie uzyskałeś innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, nie korzystasz z ulg podatkowych, nie rozliczasz się wspólnie z małżonkiem albo nie rozliczasz się jako osoba samotnie wychowująca dzieckoto nie musisz składać zeznania. Jeśli jednak tak nie było, powinieneś złożyć PIT-37 lub PIT-36.

PIT-11A oraz PIT-11. Kto je otrzyma i czy trzeba samodzielnie je rozliczyć?

Co w przypadku PIT-11A? Otrzymają go osoby, które otrzymywały emeryturę przez cały rok, a z jej rozliczenia wynika kwota nadpłaty. Mogą one samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 do urzędu skarbowego, lub poczekać do 2 maja. Wtedy też przygotowane w e-PIT zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane. Na zwrot nadpłaty urząd ma 45 dni od złożenia wniosku. 

PIT-11 otrzymają osoby, które pobierały w 2022 roku świadczenie po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia ZUS, które były pobierane na podstawie ugody bądź wyroku sądu.

Więcej o: