Zmiany w podatku od darowizn i spadków. Komisja senacka chce odrzucenia projektu. "Gniot, a nie ustawa"

Członkowie senackiej komisji budżetu i finansów publicznych na ostatnim posiedzeniu opowiedzieli się za odrzuceniem ustawy deregulacyjnej dotyczącej m.in. podatków od spadków i darowizn. Projekt przyjęty przez Sejm budzi wiele kontrowersji.

Pod koniec stycznia Sejm przyjął projekt ustawy deregulacyjnej, dotyczącej zlikwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Już po głosowaniu pojawiły się kontrowersje dotyczące zmian w podatkach od darowizn i spadków. Przepisy, jakie wprowadzono w projekcie i za którymi opowiedział się Sejm, stanowiłyby bowiem zagrożenie dla zbiórek organizowanych m.in. w celu zebrania środków na kosztowne leczenie chorych. Projektem zajęły się komisje senackie.

Zobacz wideo Awantura w Sejmie. Czarnek usprawiedliwia rozdzielanie willi. Okrzyki z sali: Złodzieje! Złodzieje!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ustawa deregulacyjna 2023. Komisja senacka opowiedziała się za jej odrzuceniem

W trakcie posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Ryszard Świlski, senator z Koalicji Obywatelskiej, wprost stwierdził, że "to jest gniot, a nie ustawa". – [Ustawa jest - przyp. red.] rozczarowująca zarówno co do zakresu, jak i jakości – ocenił z kolei cytowany przez TVN24 Adam Szejnfeld z KO. Zdaniem senatorów, ilość koniecznych do wprowadzenia poprawek jest tak duża, że ustawa w obecnym kształcie nie ma sensu.

Komisja budżetu przyjęła wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Projektem zajmowano się także podczas posiedzenia komisji gospodarki narodowej i innowacyjności. Senatorowie PiS na obu posiedzeniach złożyli wniosek o wprowadzenie do ustawy poprawki dotyczącej podatku od zbiórek. Doprecyzowanie przepisów dotyczących podatku od spadku i darowizn miało pozwolić uniknąć negatywnego wpływu na zbiórki charytatywne czy publiczne.

Ile wynosi wskazana w projekcie ustawy kwota wolna? Jej wysokość zależy od grupy podatkowej.

  • 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od kilku osób - w przypadku nabywców zaliczanych do pierwszej grupy podatkowej,
  • 27 090 zł lub 81 270 zł - w przypadku drugiej grupy podatkowej,
  • 18 060 zł lub 54 180 zł - w przypadku trzeciej grupy podatkowej.

Podatek od zrzutek. Premier zapewnia, że zapis zostanie doprecyzowany

Najważniejszą zmianą, jaka znalazła się w przyjętym przez Sejm projekcie ustawy, jest przede wszystkim podniesienie kwoty wolnej od podatku od spadku i darowizn ponad trzykrotnie. Kontrowersje budził jednak zapis dotyczący zrzutek na cele charytatywne, zbiórek publicznych i crowdfundingu. Według projektu, darowizny otrzymane od wielu osób na kwotę powyżej 108 360 zł, 81 270 zł lub 54 180 zł, w zależności od grupy podatkowej, zostaną opodatkowane. To wzbudziło spore kontrowersje. Premier zapewnił, że kwestie podatku od zrzutek zostaną uściślone. – Wprowadzony mechanizm miał zabezpieczyć potencjalne nadużycia – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

To jednak niejedyny problem związany z ustawą deregulacyjną. Samorządowcy zwracali uwagę, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku od spadków i darowizn ograniczy wpływy do budżetów lokalnych. Zwrócono też uwagę na to, że zmiany w ustawie "lex developer" mogą doprowadzić do podwyższenia cen mieszkań. Chodzi o konieczność dobudowania miejsc parkingowych.

Więcej o: